Владимир Ребић је, гостујући у Дневнику РТС-а рекао да су 24 блиндирана возила ушла на подручје севера КиМ супротно свим прописима и резолуцијама.
Оценио је то као застрашиање и негативну реакцију након четвртрог по реду пораза у Интерполу. Рекао је да је то изговор да се крше прописи и да се застраши српски народ за који је рекао да се нада да ће остати јединствен.
"Спремни смо да интервенишемо уколико би дошло до егзодуса српског народа, али смо уверени да међународна заједница то неће дозволити", рекао је Ребић.
Председник скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун је рекао да је акција РОСУ представа за јавност после дебакла у Интерполу и демонстрација изразите моћи према припадницима КПС-а српске националности.
Дрецун је рекао да је, према његовим сазнањима, један од ухапшених радио на истрагама према шефу оперативе и додао је да је могућ и напад у правцу Зубиног Потока.
Оценио је то као наставак политичке приче у вези са Српском листом и њеном маргинализацијом.
"Да јој се узму мандати и да се доделе Србима које би пришинске власти желеле у институцијама", навео је Дреуцн.
Каже да Приштина жели да изазове даљу дестабилизацију и пита зашто је потребна толика употреба силе.
Дрецун сматра да би Београд требало да се понаша рационално и хладне главе.
Упитао је и да ли је Приштина охрабрена на овакво понашање након разговора са специјалним изаслаником председника САД Доналда Трампа.
Аргументи и чињенице на страни Србије
Поводом повлачења захтева Приштине за чланство у Интерполу, Владимир Ребић је рекао да је Србија износила аргументе и чињенице због којих Приштина не сме да буде део Интерпола.
Подсетио је да је Интерпол међународна асцијација основана под окриљем УН и да њене чланице могу бити само чланице УН.
Такође, Ребић указује да је 1999. године донета Резолуја 1244 у којој пише да је Косово и Метохија саставни део Србије.
Наводи и да је на заседању у пекингу 2016. потврђен став да се чланство може прихватити само државама чланицама УН или посматрачима а Приштина нема ниједан од тих статуса.
Директор полиције указује да је сат времена пре почетка Генералне скупштине Интерпола Приштина пресабрала гласове и да им је било јасно да је пред њима фијаско, због чега су повукли кандидатуру.
Ребић каже и да они тврде да желе да се супротставе организованом криминалу и да због тога траже приступ каналима којим протичу информације, али указује да већ имају ту могућност путем Унмика.
Приштина настоји да се онемогући реализација воље српског народа
Када је реч о албанским члановима ЦИК-а за које је потврђено да нису отровани ковертама из централне Србије, Милован Дрецун је указао да се прави тензија због гласова који, ако би били пребачени кандидатима са других српских листа, могли би да утичу на мандате.
Рекао је да Приштина жели да има министра из редова српског народа и да је Аљбин Курти, иако је потврђено да нема отровних агенаса, рекао да ће тражити међународну анализу.
"Прича се наставља треба да држи тензију и Српску листу под присмотром. Видели сте оптужбе од појединаца да је Српска листа терористичка организација и да да би је тако требало третирати", рекао је Дрецун.
Сматра да Приштина настоји да онемогући да се реализује воља српског народа.
Више о упаду РОСУ на север Косова прочитајте ОВДЕ.
Извор: РТС