Како се сазнаје ова примопредаја би требало да се догоди до краја године у Москви када ће доћи до повратка 166. странице Мирослављевог јеванђеља, једине недостајуће странице најстаријег сачуваног српског рукописа на ћирилици, уз истовремено враћање дела ренесансног руског уметника, договорили су српски руски председници Александар Вучић и Владимир Путин током Путинове посете Београду прошле године.
Мирослављево јеванђеље је најстарији сачувани спис на ћирилици, и за културу Срба има непроцењиву вредност, а од 2005. налази се на Унесковој листи "Памћење света".
Јеванђеље, чију је израду пред крај 12. века поручио хумски кнез Мирослав, брат великог жупана Стефана Немање, исписано је на 181 листу пергамента, на старословенском језику. То је богослужбена књига коју чине делови Новог завета распоређени према редоследу читања у току црквене године. Осим текста, садржи и 296 цртежа пером, а затим бојених четкицом црвеном, зеленом, жутом и белом бојом и украшених златом.
Очаран лепотом овог списа руски калуђер, који је касније постао владика кијевски, приликом посете Хиландару у зиму 1845/46. године кришом је исекао један лист - 166. по реду, и понео га у Русију. Занимљиво је да је баш на том украденом листу једини цртеж наге жене у целој књизи - лик Вавилонске блуднице.
Украдени лист приказан је јавности као "лист српског јеванђеља из 12. века" на археолошкој изложби у Кијеву 1874. године, где га је видео и фотографисао Стојан Новаковић, тадашнњи управник Народне библиотеке у Београду.
Он је први српску јавност обавестио о постојању овог рукописа, и дао му име "Мирослављево јеванђеље". Седамнаест година касније, Љубомир Стојановић, тада водећи стручњак за старословенски језик и књижевност, проучио је рукопис на Хиландару и у Београд донео детаљан опис. Наредних пет година трајала је кампања научних и црквених кругова у Србији да се Мирослављево јеванђеље пренесе у Београд, а онда је 1891. краљ Александар Обреновић посетио Свету гору.
Хиландар је био у веома тешкој финансијској ситуацији, и поклоном знатне новчане суме млади краљ га ја спасио. Захвални калуђери поклонили су му, за узврат, своје највредније реликвије: Мирослављево јеванђеље и Оснивачку повељу манастира Хиландара, коју је издао Стефан Немања, и која је у међувремену изгубљена... Два дана пошто је краљ са пратњом напустио Хиландар, у манастир је стигао тајанствени човек из Санкт Петербурга, са намером да откупи Мирослављево јеванђеље по било којој цени!
У ноћи између 28. и 29. маја 1903. када су официри убили краља Александра и краљицу Драгу, Мирослављево јеванђеље украдено је из дворског сефа. Тек 11 година касније, током евакуације уочи Првог светског рата, краљевски библиотекар из Тополе у једном од сандука краља Петра пронашао је Јеванђеље и предао га регенту Александру. Никада није разјашњено како је ово дело после Мајског преврата доспело у посед старог краља. У страху од Немаца који су га тражили после 1941. године, овај рукопис је скриван уолтару манастира Рача код Ужица, а од 1943. био је похрањен у трезору Народне банке...
Данас се Мирослављево јеванђеље чува у посебној комори испод зграде Народне библиотеке Србије. Осим оног листа који је у Русији... Иако је било најава да ће га Владимир Путин свечано вратити Томиславу Николићу, председнику Србије је средином прошлог месеца уручена само копија. Ако је за утеху, њему и његовој пратњи омогућено је да баце поглед на оригинал.
Руски премијер одушевљен српском војском! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Курир