Специјални изасланик америчког председника за тзв. Косово Ричард Гренел недавно Београду и Приштини поручио да постигну споразум о међусобном признању, а да ће за то добити "награду у економском смислу, биће организована инвестициона конференција.
Он је обећао да ће позвати неке од највећих светских компанија да инвестирају у Србију, што, међутим, "очекивано, није наишло на одобравање" у Београду.
Председник Србије Александар Вучић је уздржан када је реч и о међународној конференцији о тзв. Косову, идеји која фигурира независно од оне инвестиционе, и истиче да би, ако би до тога дошло, морале да учествују све велике светске силе.
Дошло је до очигледне промене америчке тактике када је реч о тзв. Косову, и да сада САД, које су доскора подржавале идеју да се "косовски чвор размрси кроз поделу или разграничење", опет условљавају Србију, што се видело и током Гренелове посете Београду.
С обзиром на несугласице између Берлина и Париза, Вашингтон жели да из игре избаци ЕУ и преузме, између осталог, решавање тог питања.
Председника САД Доналда "Трампа не интересује суштина, он углавном размишља о томе како би било спектакуларно да се споразум потпише у Вашингтону, у Белој кући, јер му треба спектакл", каже извор из дипломатских кругова.
Он додаје да би за њега то био успех у трци за други мандат и представљало оно што је за Била Клинтона био Дејтонски споразум.
Шта каже Александар Боцан-Харченко о укључивању Москве у дијалог о КиМ прочитајте ОВДЕ.
Извор: Блиц