Он је на конференцији за новинаре у Киркенесу истакао да је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг "почео да даје чудне изјаве" о томе како поједине чланице Алијансе подржавају такву идеју, а да друге нису показале посебан ентузијазам у вези са тим.
- Пошто кажу да НАТО жели да преузме одговорност (за успостављање безбедносне зоне у североисточној Сирији), наравно да у тој идеји нема ништа добро. Постоје руско-турски споразуми које су подржали и Дамаск и Курди и они морају да се спроведу - рекао је Лавров.
Коментаришући даље иницијативу о међународно контролисаној безбедносној зони, коју је представила немачки министар спољних послова Анегрет Крамп Каренбауер, шеф руске дипломатије је подсетио да је таква идеја одмах наишла на критике других делова немачких власти, јавио је ТАСС.
Председник Русије Владимир Путин и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган потписали су у уторак, 22. октобра, у Сочију меморандум о зајединичким поступцима усмјереним ка проналаску решења за ситуацију на североистоку Сирије.
Потписаним документом предвиђено је да руска војна полиција и сиријски граничари уђу на сиријску страну границе између Русије и Сирије и да обезбеде повлачење бораца и оружја курдске Народне заштитне јединице (ИПГ) на 30 километара од границе.
Курдским снагама је за повлачење одређен рок од 150 часова.
Руски војник доживео нервни слом! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Срна