Колико бол и патња могу да буду ужасни сведочиле су бројне ратне фотографије током историје, али фотографија коју је 28. фебруара 1991. године снимио Kenneth Jarecke у Ираку је по нечему била заиста посебна, пише The Atlantic.
Ирачки војник је умро у тешким мукама. Покушао је да изађе из војног камиона преко командне плоче и разбијеног стакла након што је ватра прогутала возило. Није успео. Остао је заробљен у грчевитом покушају да спаси голи живот, док је ватра његово тело угљенисала.
Тог дана Kenneth Jarecke је стајао испред спаљеног човека и фотографисао га. Само тренутак прије, тај војник је био жив. Имао је име, борио се у војсци Садама Хусеина, имао је чин, кренуо је на задатак. Или је можда то био тек обични младић с улица Багдада, којег су регрутовали и натерали у рат.
Кенетова фотографија била је симбол тог Заливског рата, али никада није угледала светлост дана. Ниједан уредник у Америци није хтео да је објави.
The story behind the Iraq War photo no U.S. news outlet would run (@TheAtlantic) - http://t.co/8YkQ9HFXVg#Longreadspic.twitter.com/9CBO5Vx2pH
— California Brief (@CaliforniaBrief) December 19, 2014
Управо су ратне фотографије предмет расправа о томе треба ли их објавити или не. Али све оне које су објављене имале су велики утицај на читалачку публику и изазвале антиратно расположење у јавности.
Фотографија ирачког војника није била изгубљена. Недуго након што су објављивање одбили амерички медији, The Observer у Великој Британији и Libération у Француској су то урадили. Ипак, дошла је прекасно да би имала значајан утицај на публику.
Москва открила своју стратегију за Балкан у 5 тачака. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: fokus.ba