Најновије

СЛЕДИ ОКТОБАР КАКАВ СРБИЈА НЕ ПАМТИ: 10 ствари које ће се догодити и утицати на политику државе

Иако ће неко рећи да смо се до сада, ко зна колико пута, начитали наслова да нас чека "врућа политичка јесен", овај тек започети октобар нам заиста доноси потврду ове флоскуле.

Вучић (Фото: Јутјуб)

Наиме, најављене посете, састанци и скупови иду томе у прилог. Како сада стоје ствари само ће у Србију доћи тројица председника, тројица премијера, биће одржани избори на Косову и Метохији, започеће међупартијски дијалог уз посредовање Европског парламента, док Српска православна црква обележава велики јубилеј.

Међутим, значајни догађаји за нашу државу одиграће се и ван граница Србије. Но, кренимо редом...

3. октобар

Председник Србије Александар Вучић боравиће 3. октобра у једнодневној посети Чешкој, где ће учествовати на Самиту Вишеградске групе (В4).

Састанку Самита Вишеградске групе у Прагу присуствоваће и председница Словачке Републике Зузана Чапутова, председник Чешке Републике Милош Земан, председник Мађарске Јанош Адер, председник Републике Пољске Анџеј Дуда и председник Републике Словеније Борут Пахор, саопштила је Служба за сарадњу са медијима.

Вучић ће учествовати на самиту на позив чешког председника Милоша Земана, који је пре две седмице боравио у посети Београду.

Овај потез чешког председника има посебан значај имајући у виду његову изјаву приликом недавне посете Београду да би Чешка могла да преиспита своју одлуку да призна независност Косова.

Иначе, позив председнику Србије на састанак групе централно-европских земаља, дошао је након састанка Одбора за европске послове држава чланица Вишеградске групе, у Братислави, на којем су констатовани напори Србије у спровођењу реформи, те оцењено да би ти напори требало да буду валоризовани повећањем броја отворених и затворених поглавља.

3-5. октобар

Колико се буде завршила конференција за новинаре у Прагу, Вучић ће хитно морати да се врати за Београд.

Наиме, председник Републике Србије биће домаћин званичне посете председника Републике Јерменије Армена Саркисијана од 03. до 05. октобра.

6. октобар

Ипак, кључни догађај ове седмице, који у многоме може утицати на развој догађаја у региону, јесу избори на Косову и Метохији. Избори ће одржани у недељу, 6. октобра.

Ово ће бити четврти избори после самопроглашене независности 2008. године и, према оценама стручњака, прави тест за Приштину, пред којом је решавање много важних питања која је влада Рамуша Харадинаја оставила отворена.

Од будуће владе очекује се да реши многа важна питања, сагласни су стручњаци, а вишемесечна тишина која влада за преговарачким столом између Београда и Приштине једно је од најважнијих.

Наиме, Београд се повукао са преговарачког стола када је Приштина у новембру 2018. године увела таксе од 100 одсто на робу из Србије и од тада без одступања стоји иза става да ће се за исти вратити тек када таксе буду повучене.

Током кампање приметан је појачан притисак на Српску листу, која има подршку званичног Београда, као и забрана уласка српским званичницима на територију јужне покрајине.

6-9. октобар

А, на Косову и Метохији ће се одржати део свечаности поводом великог јубилеја - 800 година аутокефалности Српске православне цркве.

Централна прослава 800 година самосталности Српске православне цркве биће у манастиру Жича и у Београду од 6. до 9. октобра.

Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије каже да је добијање самосталности цркве које је издејствовао Свети Сава 1219. године, одредило судбину српског народа.

Он објашњава да је седиште Светог Саве, првог српског архиепископа, било у манастиру Жича.

- Започињемо овај свечани догађај управо литургијом у манастиру Жича где ће свету литургију служити патријарх господин Иринеј - каже господин Порфирије.

После Жиче, планирано је да патријарх и владике отпутују на Косово и Метохију.

У Београду су по програму прославе планирана два значајна догађаја. Први је свечана академија 8. октобра у Центру Сава.

Изложба "Осам векова уметности под окриљем Српске православне цркве" биће свечано отворена 9. октобра у Музеју Српске Православне Цркве, који се налази у Патријаршији у Београду.

7-8. октобар

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган долази у дводневну посету Србији 7. октобра. Он стиже у пратњи осам министара, а првог дана посете требало би да буде одржана друга седница Високог савета за сарадњу Србије и Турске и прецизирани нови елементи политичке и економске сарадње две земље.

Турски председник је у посету Србији требало да дође 29. августа, али је због пословних обавеза и путовања његов долазак одложен.

Тада је требало да буде отворен и почетак радова на реконструкцији пута Нови Пазар-Тутин.

Међутим, када се помињу путеви, значајнији ће бити сусрет, који треба да се одржи 8. октобра.

Тог дана је планиран трилатерални састанак Србија-БиХ-Турска и после тога и озваничење почетка радова ауто-пута Београд-Сарајево.

Тим поводом у Београд требало би да дође председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић и чланови Председништва Шефик Џаферовић и Милорад Додик, а домаћин ће им бити председник Србије Александар Вучић.

Изградњом ауто-пута Београд-Сарајево Србија добија могућност да се повеже с европским Коридором пет, који повезује Мађарску, Хрватску и БиХ, а БиХ са коридорима 10 и 11 унутар Србије, односно са ауто-путем Београд-Шид, као и саобраћајницом преко Пожеге.

9-10. октобар

А, колико се буде завршила свечаност због отпочињења радова на ауто-путу, који треба региону да донесе бољу повезаност, сарадњу и нове инвеститоре на Балкану, те бољу будућност, друга два регионална лидера долазе у Нови Сад.

Опет са горе-поменутим циљем: бољим животом на овим просторима.

Вучић је у Њујорку са премијерима Северне Македоније и Албаније, Зораном Заевом и Едијем Рамом, разговарао и покренуо идеју о даљем уклањању различитих баријера у пословању на територији наше три земље, те слободнијем протоку робе, људи и услуга.

Тај договор требало би да буде конкретизован на скупу у Новом Саду, 9. и 10. октобра, на којем очекује Заева и Раму, а где ће главна тема бити конкретизација планова за јаче повезивање тржишта у региону, односно креирање својеврсног "малог шенгена".

- То што смо разговарали, то ћемо да конкретизујемо. Хоћемо политички и економски дубље да се повезујемо и да излазимо као блок пред Европску унију и друге, а не појединачно - рекао је Вучић новинарима у Њујорку.

То ће бити први корак, а циљ је да повучемо и друге у региону, рекао је Вучић и додао да би за нас било важно, због слободног протока робе и услуга, да се у то "увуче" и Приштина, да све буде на још вишем нивоу економских интеграција него у оквиру ЦЕФТА, те да се привуку и БиХ и Црна Гора.

Међутим, ова два датума, односно 9. и 10. октобар су важна и због отпочињања међупартијског дијалога у Скупштини Србије, уз посредовање Европског парламента.

Председница Скупштине Маја Гојковић изјавила је недавно да је "добродошао ангажман" представника Европског парламента у циљу повратка међустраначког дијалога у Скупштину Србије и јачања парламентарне културе дијалога и додала да је тај одговор проследила у писму председавајућем Спољнополитичком одбору Европског парламента Дејвиду Мекалистеру.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици изјавио је данас да следеће недеље очекује прелиминарне разговоре у Скупштини Србије, уз посредовање Европског парламента.

Фабрици је новинарима у Београду рекао да је парламент место где би међупартијски дијалог требало да се одвија и да је задвољан што је председница Скупштине Маја Гојковић прихватила идеју Европског парламента да посредује у том дијалогу.

- Увек смо заговарали дијалог у свим областима друштва као део процеса приступања ЕУ - рекао је Фабрици.

Он је констатовао да Србију наредне године чекају редовни избори и да су охрабривали Владу да усвоји препоруке међународних организација, укључујући и ОДИХР, у циљу побољшања изборног процеса и одржавања фер, слободних и транспарентних избора.

- Активности Владе Србије иду у правом смеру са оснивањем радне групе и мерама које се предузимају, али кључна ће бити њихова примена - рекао је Фабрици.

19-20. октобар

Врхунац билатералних сусрета у Београду требало би да буде сусрет руског премијера Дмитрија Медведева и српског председника Александра Вучића. Други човек Кремља посетиће нашу земљу 19. и 20. октобра.

Очекује се да ће током разговора с председником Вучићем и премијерком Аном Брнабић, руски премијер размотрити "читав низ питања из сфере руско-српских трговинских, економских, културних и хуманитарних односа", пренела је агенција Тасс.

У саопштењу се додаје и да би требало да буде потписано више билатералних докумената.

Медведев ће такође учествовати на прослави 75. годишњице ослобођења Београда од нацистичке окупације у Другом светском рату, 20. октобра 1944, наведено је у саопштењу.

21. октобар

У мору државних догађаја, биће одржан и један значајан страначки скуп. Српска напредна странка обележиће 11 година постојања.

Ова годишњица може бити посебно интересантно, јер напредњаци могу добити јако појачање.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да има намеру да се учлани у Српску напредну странку, из, како је рекла, много разлога.

- Имам намеру да се учланим у СНС, из много разлога, које ћу објаснити када то урадим -рекла је Брнабић новинарима одговарајући на питање да ли ће се учланити у СНС.

Пре неколико дана, поједини медији су пренели да ће се Брнабић 21. октобра, на 11. годишњицу СНС, учланити у ту партију.

25. октобар

А, премијерка ће неколико дана после сусрета са Медведевим у Бегораду, отићи у готово узвратну посету Русији.

Наиме, 25. октобра, председница Владе Ана Брнабић потписаће трговински споразум са Евроазијском унијом у Москви.

- То је важно за нашу земљу и привреду и пољопривреду, али и као додатни импулс за одређене производе за које до сада нисмо имали могућности за извоз - рекао је Вучић коментаришући овај споразум.

31. октобар

Сам крај месеца обележиће редовна седница Савета безбедности Уједињених нација, на којој ће бити разматрана ситуација на Косову и Метохији. Она ће бити одржана 31. октобра, најавио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

Он је рекао да је Јужна Африка овог месеца председавајућа СБ УН и да је за 31. октобар заказала редовну седницу о КиМ на којој ће се разматрати извештај генералног секретара светске организације о Косову.

Министар је рекао и да је Србија после дугог "затезања" са Великом Британијом, договорила неку динамику тих редовних седница и да сада више нема тих проблема.

Та тема се, каже, сада налази на агенди и 31. октобра ће се расправљати о најновијем извештају генералног секретара УН о КиМ.

- За државне и националне интересе Србије, за остваривање свих тих наших замисли и идеја о томе шта треба да се ради на КиМ - Срби треба да изађу на изборе на КиМ, треба да гласају за представнике Српске листе. Ту је реч о томе да морамо да заштитимо српски народ од тога да њима други бирају представнике. Ако желимо да заштитимо наш народ на КиМ њихови легитимни представници треба да учествују у доношењу свих одлука - истакао је Дачић.

Американци и НАТО немају ни авионе ни ракете које С-500 не може да уништи. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА