- Републиканци су играли кључну улогу у томе да убеде председника Ричарда Никсона да треба да поднесе оставку, али је политичка клима другачија сада када се председник Доналд Трамп суочава са истрагом о опозиву- наводи АП.
Агенција подсећа да је троје републиканских лидера у Конгресу 7. августа 1974. дошло у Белу кућу, како би Никсону пренели да ће скоро сигурно бити опозиван јер губи подршку у сопственој странци на Капитол хилу.
Никсон, који је у то време већ две године био уплетен у Вотергејт скандал, наредног дана најавио је да ће поднети оставку.
- Да ли би слична драма могла да се одвије у каснијим фазама процеса о опозиву, који су демократе покренуле против председника Доналда Трампа? То је мало вероватно- оцењује АП.
У време Никсона, подсећа, било је конзервативних демократа и умерених републиканаца, а на компромис се није гледало са презиром.
С друге стране, у данашњем високо поларизованом Вашингтону, договор између две странке је реткост, наводи АП додајући да је Трамп преузео Републиканску партију и да се пре ослања на личну, него партијску лојалност.
- Раније у САД чланови партије дистанцирали би се од осрамоћених лидера како би сачували партију и своју репутацију, али сада изгледа да председник Трамп лично држи партију, више као култни лидер него као председник САД, да су излази затворени док се странка преображава у његов имиџ- каже Ник Смит, који предаје етику и политичку филозофију на Универзитету у Њу Хемпширу.
Професор историје и политичких наука на Универзитету Вандербилт Томас Шварц рекао је да је Никсон тврдио да је невин, али да су републиканци имали доказ да је лагао све време.
Stop Comparing Trump’s Impeachment Case to Johnson’s … or Nixon’s … or Clinton’s https://t.co/BkyJxduE3l@politicomag .@ABC .@CBSNews .@NBCNews .@CNN .@MSNBC .@RandiRhodes .@funder .@AP
— ❄️Sharon Keeney❄️ (@SK563_Snowflake) September 29, 2019
.@BostonGlobe .@MotherJones
.@nytimes .@USATODAY .@washingtonpost#impeachment#Resist
- Сада немамо нешто што је томе еквивалент томе- рекао је Шварц.
Професор политичких наука на Методистичком универзитету Југа Кал Џилсон рекао је да је повећана политичка поларизација протеклих година разлог због којег ће се већина републиканских званичника држати Трампа "док год им статус није у опасности".
Скандал с Вотергејтом преклопио се с касним фазама рата у Вијетнаму, који је намучио и Никсона и његовог демократског претходника, Линдона Џонсона.
У то време, Конгрес је био моћнији од извршне власти него сада, кажу стручњаци.
Директорка Центра за јавну политику Универзитета Пенсилваније у Аненбергу Кетлин Хол Џејмисон рекла је да после смрти сенатора из Аризоне Џона Мекејна нема републиканца у Конгресу, који би могао да понови улогу Берија Голдвотера, једног од републиканаца који су посетили Никсона.
- Ко би отишао и био уверљив с Доналдом Трампом, тако да он слуша? Мит Ромни? Мич Меконел? Линдзи Гахам? Трамп би напао све њих у тренутку у ком проговоре нешто неконвенционално- сматра она.
Афера Вотергејт однос се на серију политичких скандала током мандата Никсона, а почела је када је ухапшено пет особа које су провалиле у канцеларију Демократског националног комитета у хотелу Вотергејт у Вашингтону 17. јуна 1972. године.
Прочитајте ОВДЕ који је то Трампов захтев Украјини упалио црвену лампицу у „дубокој држави“.
Извор: Танјуг