"Да се борим за Косово и Метохију, као и подршку нашем народу западно од Дрине и Дунава, али и у Црној Гори и свуда где живи. Да после тога останем и постанем, пролазан и привремен, уз наду да ће српство и србијанство постати једно и да ће истина победити лаж", поручио је он на свечаној академији у Сава центру.
Вучић је, поводом доделе ордена, рекао да није у стању да опише шта осећа.
"Нисам му се надао, нисам га тражио, нисам га ни очекивао. Зато је и прва реакција на вест која ме је изненадила била да ћутим, свестан и величине самог чина и неочекиване части и сопствене, како би се то рекло, привремености, стања које сам сам изабрао свесно када сам одлучио да о свему, и најдубљим ранама и нашим проблемима, говорим истину", рекао је Вучић.
Како је истакао, није желео да лаж постане вечна, да нас поједе, да нас уништи.
"Нисам се двоумио да ли је лична пролазност цена коју треба платити. Ја желим, драги оци, хоћу само то - да Србија буде вечна", поручио је он.
А ништа од свега овога данас не бих рекао, убеђен да је ћутање она врста скромности која треба да прати овако велике догађаје, додао је Вучић.
"Тек кад сам видео шта о мени мисле они којима сам постао изговор за слање порука вама, неретко и за обрачун за вама, они који верују да их ордење чини већим од оних који ордење дају, одлучио сам да изговорим неколико речи", поручио је Вучић.
Захвалио се патријарху Иринеју не само на изузетној части, већ и на томе што је на овај начин одбио да учествује у дељењу и ограничавању једног великог народног духа на српски и србијански, знајући, како је рекао, да је све што ради у Србији једини начин да целокупно српство буде заштићено од оних који му прете и који га бесрамно лажу.
"Критике које су стигле на ваш рачун, моја су кривица, ваша светости. И ја вам се због тога извињавам, чак и да не знам шта сам по тим питањима погрешно урадио. Али, саборност окупљања око заједничког циља није и неће још дуго, сасвим је јасно, бити нешто што је наша одлика - ни одлика српства, ни одлика србијанства, на чему они инсистирају", рекао је Вучић.
Поделе које тако не пристају овом ордену остаће многима прече и од истине и од било каквог озбиљног посла на ономе што та истина свима доноси, а што се на сваком другом месту, осим овде, дожвиљава као добробит и корист, казао је председник Србије.
"И зато се извињавам. И да сте, ваша светости, ордене дали онима који су организовали погром 2004. године, онима који су прогласили независност или ћутали на проглашење независности, на отцепљење или немо гледали како нам једна за другом из заједничке државе одлазе светиње - верујем, боље бисте прошли", каже он.
Не треба нама одавно, каже он, Свети Сава да нас мири и уједињује, користимо га да се још више поделимо, чак и тамо где поделама места нема.
"А како ви и ја, пролазни и привремени, томе да станемо на крај, заиста не знам. Све да повучете одлуку тешко да би нешто помогло осим што би вечни остали они којима је то увек и било важније и од Бога и од Србије", закључио је Вучић.
Орден Светог Саве патријарху и Вучићу, одликовање и Додику
Патријарх Српске православне цркве Иринеј и председник Србије Александар Вучић, одлуком Светог архијерејског синода, одликовани су Орденом Светог Саве првог степена, док је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик одликован Орденом Светог Симеона Мироточивог.
Орден Светог Саве првог степена је највише признање Српске православне Цркве којим се одликују духовна и световна лица за посебне заслуге за цркву, на духовном, образовном и хуманитарном пољу.
Патријару СПЦ, одликовање је на свечаности поводом осам векова аутокефалности српске цркве, уручио митрополит Дабробосански Хризостом, који је истакао да је Иринеју орден додељен за "дугогодишњи предани архипастирски рад и мудрост и одговоност показану на трону предстојатеља СПЦ".
Поглавар СПЦ је истакао да је орден одликовање њему, свим архијерејима и Српској православној цркви.
Патријарх Иринеј затим је уручио висока црквена признања Александру Вучићу и Милораду Додику.
Председнику Србије је, како је речено, орден додељен за његову делатну љубав према мајци цркви, пожртвовано залагање за јединство српског народа и неуморну борбу за целобитост Србије, посебно за очување Косова и Метохије у њеним границама.
Патријарх Иринеј је истакао да му је част да председнику, у име цркве, додели највеће црквено одликовање, што, како је рекао, црква чини са пуно разлога и оправдања.
"Да не помињемо све што неуморно чини и ради. Он је учинио велика дела, не само за наше време и прилике, већ за читаву Србију и њену будућност", рекао је патријарх Иринеј.
Како је навео, пре председника Вучића, Србија је била озлоглашена земља међу земљама Европе и шире, земља геноцида, како су нас представили "пријатељи" који су сва своја недела приписала српском народу, а српски народ се нашао у једном положају и каквом је мали број народа могао да буде.
"Председник је отворио путеве Србије у Европи и свету. Данас, после његовог труда, о Србији се говори и мисли на други начин. Увиђају људи да није то та Србија коју свет зна. До Вучића, Србија је каскала у свом животу. Његовим трудом и радом, отварањем према свету, покренула се сва привреда у Србији. Кренуло се великим кораком напред", рекао је српски патријарх.
За то је, подвукао је, потребно много жртве, државничке мудрости и много смисла да се српски народ отвори према свету.
Навео је да ових дана Србија добија путеве какве је желела 100 година уназад, уз отварање фабрика, што би, каже, требало да допринесе да се заустави напуштање наше земље.
"Кажу неки злонамерно да ће Вучић да изда Србију. Ја њих питам - који је доказ, чиме то сведочите? Видите ли колико се човек бори? Да је хтео да изда, могао је то одавно, али он се бори да очува свој народ на КиМ, на светој нашој земљи", нагласио је поглавар СПЦ.
Додао је да је сам више од 20 година био у Призрену, у Призренској богословији, те да не може да схвати да Призрен, Пећ, Дечани и друге српске светиње припадају неком народу, "а знамо коме".
"Сада се о Србији другачије мисли и говори, посећују је угледне личности света. Председник посећује многе државе и примљен је као државник једне праве државе. Зато каже народ - сила отме земљу и градове. Могу да окупирају као што су учинили, али полако се мисли о Србији мењају. Повлаче се признања", приметио је патријарх Иринеј.
Он је подвукао да КиМ зависи највише од нас, те поручио да је молба председнику да чини убудуће оно што чини данас.
"Наш народ каже - оно што се силом узме, врати се, али оно што се поклони, не враћа се. Не смемо поклонити ниједну стопу наше свете српске земље. Очекујемо договор, али поклон никако", нагласио је поглавар СПЦ.
Захвалио се председнику Вучићу за све што је до сада учинио и замолио да настави истом снагом, силом и аргументима.
"Тако ћемо на неки начин, уз помоћ људи који увиђају правду и истину, а ослањам се и у помоћ наших светих патријарха и других светитеља на КиМ, да кроз њих чувамо КиМ", рекао је патријарх.
"Захвални за лавовску борбу за српски народ на КиМ, и у то име предајемо му највише одликовање да краси његове груди. За све што чини и што ће чинити у будућности за добро српског народа", рекао је патријарх Иринеј.
Будући да је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик већ носилац Ордена Светог Саве првог реда, Свети архијерејски синод СПЦ је одлучио да му уручи Орден Светог Симеона мироточивог за његову неуморну борбу за РС и српски народ у целини, Уручујући му одликовање, патријарх Иринеј је рекао да Додик "дише српским духом и живи српским идеалима".
"Оно што га карактерише и на чему смо му захвални јесте што се осећа као део српског народа. Што истиче да су РС и Србија је један народ, једна вера, једна традиција и духовно наслеђе. Тиме што то наглашава на сваком месту, Додик учвршћује неподељеност српског народа", казао је поглавар СПЦ.
Патријарх Иринеј је казао да, док је Додика у Бањалуци, дотле ће бити и Републике Српске.
"Надамо се да ће РС увек имати Милорада Додика који ће водити свој народ путем српских идеала. Хвала на оданости српском народу", нагласио је патријарх Иринеј.
Додик је честитао Александру Вучићу на одликовању СПЦ, јер је, како је рекао, својим радом, као председник Србије, "матице коју волимо", заслужио тај орден.
"Он није заборавио српски народ изван Србије. Сведок сам колико помаже РС. Мислим да је то одликовање заслужено", нагласио је Додик.
Он је истакао да се то најбоље види и из данашњег догађаја, јер је једно од најважнијих државних питања РС, а и приоритет Србије, изградња аутопута Београд-Бањалука.
"Данас смо кренули у његову изградњу и то захваљујући Вучићу и његовом залагању имамо конкретне резултате", казао је Додик.
Иначе, Орден светог Саве установљен је у време патријарха Германа и подељен је на три степена који се међусобно разликују по бојама ленти и самих инсигнија: први који је беле боје, други црвене, а трећи степен је плаве боје.
Орденом првог реда до сада су одликовани сви патријарси Српске православне цркве, а између осталих и руски патријарх Алексеј Други, руски председник и премијер Владимир Путин и Дмитриј Медведев, писац Александар Солжењицин, српски академици Дејан Медаковић, Матија Бећковић, редитељ Емир Кустурица, спортисти Новак Ђоковић, Дејан Бодирога, Владе Дивац, француски хуманитарац Арно Гујон...
Орден Светог Саве додељује се од 1882. године, угледним личностима и институцијама које су својим делањем, трудом и учинком допринеле угледу и бољитку српског народа и српске православне цркве.
Орден Светог Симеона Мироточивог додељује се домаћим и страним јавним делатницима за посебан допринос поспешивању добрих односа између цркве и државе.
Патријарх: Црвка и држава две руке, као у време Немањића
Поглавар Српске православне цркве патријарх Иринеј поручио је вечерас да је СПЦ дочекала да прослави велики јубилеј, осам векова њене аутокефалности, и то да црква и држава опет представљају "две руке", као у време Немањића.
"Захвални смо богу што смо, после много празног времена и прилика дочекали да црква и држава представљају две руке, где црква врши своју мисију, јеванђељску, благодатну, а држава своју дужност и мисију. То је стање које је било за време Немањића и хвала богу вратило се и у наше време", поручио је патријарх Иринеј на завршетку свечане академије поводом осам векова аутокефалности СПЦ.
Он је истакао да је држава покровитељ обележавања значајног јубилеја СПЦ, на чему јој је црква захвална На свечаној академији "Завет Светога Саве" у песми, слици, драми, дочарани важни догађаји везани за добијање аутокефалности и за сам живот Светог Саве.
На крају је, уз хор РТС-а, у сали Светосавску химну отпевао и хор од 800 деце.
"Конац дело краси, а најлепши украс данашње свечаности су наша дивна, благословена деца. Нека Господ умножи и украси нашу земљу децом, која су будућност српске историје и српског народа", рекао је патријарх Иринеј.
Деца су, како је рекао, најузвишенији дар једног народа и његова будућност.
Додик: Орден мени је орден српском народу у РС
Српски члан Председништва БиХ, Милорад Додик, којег је СПЦ одликовала вечерас Орденом Светог Симеона Мироточивог, изјавио је да је то "орден српском народу у Републици Српској".
Захваливши на тако всоком одликовању, Додик је рекао да оно показује љубав и прврженост СПЦ-у.
Додао је да живот човеку приреди многа изненађења, а једно од таквих је, казао је, управо ово одликовање које је примио.
"Нисам могао ни да замислим да ћу стајати овде на ово месту, у овако значајном дану, и добити овако високо одликовање Цркве у коју верујем", рекао је Додик.
Истакао је да су Срби као народ исписали хиљаде страница историје, али да је прву и најзначајнију исписао Свети Сава пре 800 година.
"Та, прва страница одредила је све после. Ујединивши све српске земље, а потом изборивши аутокефалност наше цркве Свети Сава нам је, као народу, и у националном и у духовном смислу дао перспективу. Усмерио нас је на прави пут којим смо корачали 800 година", рекао је Додик.
Указао је да, кад год су Срби као народ били на том путу, нису грешили.
Труд Светог Саве, истакао је, није оставио траг само на Цркву, већ је видљив у свим областима живота - науци, култури, праву, политици.
"Учио нас је да будемо храбри, али мудри и истрајни, какав је био - Свети Сава. Мудро је управљао својим бродом и наш народ и Цркву, упркос искушењима која нису била ништа мања него данас, успешно је извео на сигуран пут", рекао је Додик.
Истакао је да је Црква у свим невољама, кроз осам векова, била уз свој народ, али и да је народ био уз Цркву.
"Овај јубилеј је снажна потврда и доказ да све што је вредно и засновано на правим и чврстим темељима има трајање", казао је српски члан Председништва БиХ.
Он је честитао председнику Александр Вучићу и патријарху српском Иринеју, који су такође вечерас одликовани - Орденом Светога Саве Првог степена.
Прочитајте ОВДЕ шта је познати верски аналитичар рекао о додељивању Ордена Светог Саве Александру Вучићу.
Извор: Танјуг