Најновије

ДРАМАТИЧАН АПЕЛ СРПСКОГ ВАТРОГАСЦА: Немамо авијацију за шумске пожаре! Вода се носи на леђима (ВИДЕО)

Пожар на Старој планини стављен је под контролу захваљујући напорима људи са терена, а помоћ из ваздуха стигла је само у виду кише. Руског "иљушина" и даље нема, четири дана од када је званично затражена помоћ. Новица Марковић, некада активни ватрогасац, а сада председник нишке организације добровољних ватрогасаца, каже да Србија нема авијацију за гашење шумских пожара и да се они, на жалост, гасе метларицама и напртњачама.

Ватра већ данима гори на Старој планини (Фото: Јутјуб)

Марковић је објаснио да шумски пожари спадају у категорију која се најтеже гаси, а да су ризични и за саме извршиоце на терену.

Према његовим речима, преостали ватрени џепови на неприступачним теренима представљају замке и могу бити ризични по живот ватрогасаца.

"Такви џепови само се гасе из ваздуха са већом количином воде", истиче он.

Метларица и напртњача су основно средство за гашење површинских пожара, на жалост.

Али воде из ваздуха нема јер руски авион "иљушин" још није стигао. Како каже Предраг Марић, начелник сектора МУП-а Србије за ванредне ситуације, у питању су процедурални разлози.

Марковић, пак истиче, да су техника и опрема са земље у ситуацијама површинских шумских пожара неефикасни, да је потребан велики број људи и да се не могу гасити ноћу. Он објашњава да је основно средство за гашење оваквих пожара метларица од челика са перајима и напртњача капацитета 25 литара воде.

"Замислите у тим условима, на том пространству 25 литара воде! Они који су гасили по сат или два путују узбрдо и када дођу скоро су без даха и онда треба да гасе пожаре. Они су хероји! Ти људи који раде је напоран, ризичан и одговоран посао, који је мало ефикасан", истиче Марковић.

Додаје да су за такве услове најпогоднији канадери, а да у гашењу мора да учествује 3 до 5 авиона у кружном низу како би гашење било ефикасно. Међутим, Србија канадере нема, већ само пољопривредне авионе, за које Марковић каже да су малог капацитета.

Када су у питању хеликоптери, који због велике концентрације дима нису могли да се укључе у гашење пожара на Старој планини, некадашњи ватрогасац каже да они носе највише до 2.000 литара воде, што је према његовим речима за пожар на Старој планини недовољно.

"Решење у овој ситуацији је да наша држава набави праве авионе за гашење шумских пожара и да не чекакомо туђу помоћ и да реагујемо на време. Пожари се гасе када су мали и у почетку. Ако чекамо недељу дана онда је проблем велика штета. За штете које су сада настале треба нам најмање 50 и више година да се то обнови", истиче Марковић.

Иако је таква авијација скупа, он наглашава да улагнаје у противпожарну авијацију није никада скупо када се погледа штета коју она спречава, односно сачувано шумско богатство.

Надлежни су нас претходних дана обавештавали да је на Старој планини у сваком тренутку било између 100 и 200 људи. Некада активан ватрогасац не може да каже да ли је то довољно или не и објашњава да број људи зависи од захваћене површине и брзине ширења пожара.Сируарн је, пак, да су професионални ватрогасци недовољни и да се у гашење морају да се укључе мештани и шумари.

"Некада је била цивилна заштита, сада је то у мањем броју или се мање користи", додаје Марковић.

Прочитајте ОВДЕ колико ће струја поскупети од 1. децембра.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА