Од укупно 193 суверених држава које су чланице Уједињених нација, сада су на списку оних које су признале независно Косово 93 државе, док је 95 земаља против једностране независности, док је пет уздржаних. У протеклих 10 дана ово је друга држава која је повукла признање Косова. Наиме, 11. новембра је објављено да је то учинила Гана.
Република Науру је са најмања независна република на свету са површином од 21,3 километара квадраних, али су они под утицајем Аустралије међу првима признали Косово већ у априлу 2008.
На острву Науру традиционално живи 12 племена, што је симболично представљено звездом са 12 кракова на застави. Острво је открио британски поморац, капетан Џон Ферн, 1798. и назвао га је Пријатно острво. Немци су постали колонијални владари острва крајем 19. века. Касније су острвима заједнички администрирали Аустралија, Нови Зеланд и Уједињено Краљевство. Науру је стекао независност 1968. године.
Дачић: Науру повукао признање КиМ
Република Науру одлучила је да повуче признање тзв. Косова и прекинуће све дипломатске контакте које су до сада имали са тзв. Косовом, изјавио је данас министар спољних послова Ивица Дачић.
Он је рекао да се у ноти, коју му је уручио заменик министра спољних послова Науруа, а коју су упутили нашој амбасади у Аустралији, наводи да је Република Науру закључила да је одлука о признању била преурањена и да противречи принципима резолуције 1244 СБ УН.
"У ноти се каже да је Република Науру преиспитала своју одлуку о признању Косова, одлучила да повуче признања Косова као независне државе и да ће прекинути све дипломатске контакте са Косовом које су до сада имали. Закључили су да је та одлука била преурањена и да је противречила принципима резолуције 1244 СБ УН", рекао је Дачић.
Науру је 17. држава која је повукла признање једнострано проглашеног тзв. Косова, рекао је Дачић и поручио да ће Србија наставити са активностима у циљу заштите државних интереса и територијалног интегритета.
Према његовим речима, то је за Србију великог значаја јер је то још једна од земаља која је повукла призњање тзв. Косова.
Он је подсетио да је прошле недеље рекао да је стање, када је реч о земљама које су нису и које јесу признале тзв. Косово да је било 94 према 94 плус 5 земаља које за које се не може тачно рећи какав је статус, али углавном је реч о оним земљама које ми рачунамо да нису признале, а тзв. Косово рачуна да су их признали.
"Ако сада имамо у виду ову нову ноту Науруа, тренутно стање је 95 не признаје, 93 признаје и 5 земаља је у статусу уздржаних. Наставићено са овим активностима у складу са инструкцијама председника Вучића у циљу заштите наших државних и националних интереса и заштите нашег територијалног интегритета", рекао је Дачић.
Хиљаде Шиптара се убрзано досељавају у Србију да створе Велику Албанију! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир/Танјуг