Стефан Дечански, био је син Милутина и отац цара Душана, а сматра се за једну од најтрагичнијих личности у лози Немањића.
Као млад човек ослепљен је, вероватно по наређењу оца, и послат у затвор у Цариграду.
Према црквеном учењу, после пет година Свети Никола чудотворно је вратио вид краљу Стефану који је одмах потом из захвалности саградио храм Високи Дечани, једну од најлепших грађевина византијске уметности и средњовековне архитектуре на нашем тлу.
Наставио је ширење Србије на рачун Византије и створио од ње најмоћнију силу на Балканском полуострву. Збацио га је с престола син Душан.
Даровао је и велику икону Базилици Светог Николе у Барију. Као жртва дворских сплетки, највероватније убијен синовљевом руком, 1336. године.
Светог Стефана Дечанског многе породице у Србији славе као крсну славу, у народу познатију као Мратиндан. Име је добила по Светом Мартину који се некада прослављао на овај дан.
Према веровању, Мрата у ове дане сазива све вукове и одређује им где ће и колико оваца појести. Он гледа колико ко ради, а онда већа с вуковима и усмери их чије овце да подаве.
Верује се да домаћин који је грешан и не поштује Светог Мрату ове године у торовима може да очекује гладног вука.
Црквеном одлуком на овај дан премештена је слава посвећена српском краљу. Заветни је дан свих који болују од очних болести. Сматра се и заштитником вукова. У народу се и данас чује изрека: "Свети Мрата, снег на врата", којом је означен почетак хладног и снежног периода године.
Према веровањима у појединим деловима Србије, ако на данашњи дан домаћин прихвати кућне послове на себе, укућанима ће кренути набоље, али ако се понаша размажено и негодује, година ће бити лоша.
Прочитајте ОВДЕ све о мрачној страни живота наших људи у Немачкој.
Извор: novosti. rs