- Када је реч о Хрватској, што више идемо према југу, то је сеизмички активније. Ови потреси су сеизмо-тектонског подрекла. То значи да је на том подручју активан расцеп. До потреса је дошло тако што је дошло до помака на дубини од 10 километара - појаснила је за портал Индекс дежурна у Сеизмолошком заводу.
Она је појаснила како је код великих потреса уобичајено да се након њега јављају мањи, а тако је било и у случају потреса у Албанији.
- Такав потрес се у Дубровнику може догодити и сутра - упозорава она.
- Имали сте последњи велики потрес у Дубровнику, односно Стону, 1996. године. То је био потрес од 6 степени по Рихтеру. Треба још једном нагласити да је реч о истом сеизмичком подручју. Ми не можемо предвиђети потрес и он се опет мое догодити. Постоје повратни периоди па говоримо о томе након колико година поновно може доћи до великог потреса. Стање је такво да на дубровачком подручју такав потез може бити сутра. Говоримо само о вероватноћи - појаснила је она.
Снажан потрес у Албанији нешто пре четири сата ујутро пробудио је Дубровчане.
Они су на друштвеним мрежама објављивали како је реч о потресу који их је дигао из кревета и како су се ствари у њиховим домовима тресле и падале с полица.
"Доста се осетио овде код нас у Дубровнику. Пробудили су се сви моји укућани, тресли су се лустери и вазе. Надам се да неће више", рекао је Индеxов читалац из Дубровника.
На Фејсбуку се јављају људи из Имотског, Конавала, Котора, Сарајева, Мостара... и сви говоре како их је подрхтавање пробудило.
Релативно јак потрес Дубровник је иначе затресао и пре мање од три недеље.
Потрес је био магнитуде 4,1 ступња по Рихтеру. До потреса је дошло око 2:30, јавља ЕМСЦ, а епицентар потреса био је у мору код отока Мљета.
Пре 1996. године и снажног потреса у Стону јак је потрес Дубровник погодио и 1979. године.
Српски специјалци кренули у Албанију. Прочитајте ОВДЕ све детаље.
Извор: index. hr