Најновије

РУСИ ВЕЋ ПРОДАЈУ СУ-57, ПРАВЕ ЛОВЦА ШЕСТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ! Постоји велика технолошка разлика између Ф-35 и Су-57! (ВИДЕО)

Најнапреднији руски војни авион пете генерације Су-57, требао би постати не само будућа окосница националних ваздухопловних снага, већ и велики успех на међународном тржишту, под условом да технологија брзо напредује.

Су 57 (Фото: РИА)

Током ваздухопловног сајма "МАКС 2019" у близини Москве ове године, компанија "Сухој" је први пут представила извозну верзију свог водећег пројекта, а у новембру су се појавиле фотографије руског авиона који улази у серијску производњу, што је главна прекретница за сваки сложени систем оружја.

РТ је разговарао са експертом за одбрану Вадимом Лукашевичем, бившим инжењером авиона "Сухој", који каже да авион има потенцијал да буде главни хит на тржишту.

„Једном када Су-57 достигне фазу у којој испуњава све захтеве за борбене авионе 5. генерације и ако се покаже да је добар, потенцијал за извоз биће заиста огроман“, рекао је он.

Распон потенцијалних купаца је велики с обзиром на то да је у овом тренутку једина конкурентска понуда "Локид Мартина", авион Ф-35. САД су веома љубоморне на то, коме се све одобрава продаја авиона, тако да је потенцијални руски клијент свака земља која није на вашингтонској зеленој листи са довољно дубоким џеповима да плати.

Ово је посебно тачно, јер се чини да је избацивање са те листе прилично лако ових дана, што може потврдити и чланица НАТО-а Турска. Анкара је избачена из програма Ф-35, као казна за куповину руског ПВО система С-400.

Листа земаља које би можда желеле имати напредни вишенаменски борбени руски авион креће се од традиционалног оператора руског оружја Индије, до неколико земаља у Латинској Америци, до Египта, УАЕ, Пакистана и Индонезије.

Пугачева кобра добра је не само током аеромитинга

Такође постоји велика технолошка разлика између Ф-35 и Су-57 која одражава два различита приступа ваздушној борби. Американци су свој авион дизајнирали као платформу за оружје дугог домета, високо интегрисаног са широм ратном архитектуром. Руска школа градње авиона увек је помно обраћала могућности блиске борбе и постигла је много у том погледу, наводи Лукашевич.

Питање шта боље функционише у одређеном сукобу, америчко прикривено стелт гађање или руска блиска борба, дискутабилно је. Али снажне карактеристике Су-57 свакако могу донети добре продајне бодове.

Наравно, постоји још нешто. Авиони које ће руске ваздухопловне снаге примати у наредних неколико година неће имати мотор намењен моделу.

У време које долази, руски борбени пилоти, сервисне посаде и војни планери тестираће нову летелицу у пракси, док ће инжењери у "Сухоју" користити повратне информације за дораду авиона.

"Су-57 има дуг пут, а велико је питање да ли нам технолошка способност омогућава усавршавање борбеног авиона", рекао је он. Руско министарство одбране ће тада желети да наручује авионе из фабрике док „флота ваздухопловних снага не буде засићена“.

„Тада се међународном тржишту може понудити нешто једноставнија и јефтинија варијанта“, додаје Лукашевич.

Нема прескакања генерације

Сценариј је заснован на претпоставци да руско руководство одлучи да појача своју војну способност пре него што појача доњу линију извоза оружја.
 
Избор можда и није толико јасан, имајући у виду да је за Су-57 свака додатна година пре масовног стављања у промет уједно и додатна година за такмичење са конкуренцијом. Кина већ поседује две летелице пете генерације, "Ченгду" Ј-20 и "Шенјанг" ФЦ-31, иако земља мора превазићи многе исте изазове као и Русија, почевши од израде мотора довољно доброг за такве авионе.

Неколико других држава попут Индије, Пакистана и Турске имају своје програме, мада ниједан није тако напредан као ова три лидера. САД са своје стране већ „описују концепт за шесту генерацију“.

Дакле, брзо полирање Су-57 је питање од виталне важности.

"Шта год људи говорили, нико не може једноставно да прескочи читаву генерацију."

Нуклеарни рат ће почети у Украјини! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: vostok.rs/ РТ

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА