Раније је амерички лист Си Ен ЕН саопштио да је администрација Доналда Трампа одлучила да смањи уплате у буџет НАТО-а са садашњих 22 одсто на 16 одсто од укупне своте. Сагласно новој формули расподеле расхода Алијансе, земље Европе и Канада мораће да компензују губитке.
„То је тачно, ми смо се сложили са новом формулом за расподелу тих трошкова. САД ће плаћати мање, Немачка више, односно сада ће САД и Немачка плаћати исти износ – скоро по 16 одсто од укупног буџета НАТО-а. Остало ће бити распоређено између других савезника“, објаснио је Столтенберг.
Према писању листа, уштеђена средства ће бити усмерена на финансирање програма у сфери безбедности у Европи, конкретно, Украјини и Грузији.
Остале чланице блока ће успети да надокнаде дефицит, уверени су аналитичари Си Ен Ена, јер само доприноси Немачке већ покривају 14,8 одсто буџета НАТО-а. Истовремено, одлука Вашингтона је симболичан корак, јер укупан износ финансирања Алијансе износи 2,5 милијарди долара, а то не укључује све војне трошкове земаља-чланица НАТО-а.
Буџет НАТО-а је неопходан и за покривање трошкова седишта Алијансе и заједничког финансирања програма у сфери одбране.
Државе-чланице блока су прошле недеље одлучиле да промене систем расподеле трошкова, тврде извори Си Ен Ена.
На тај начин ће амерички допринос буџету Алијансе бити умањен, док ће, са друге стране, европске земље и Канада морати да повећају улагање.
Важно је истаћи да је Трамп више пута захтевао од својих савезника из Алијансе да повећају трошкове за одбрану до 2 одсто БДП-а.
Председник САД је више пута критиковао одређене земље блока због тога што нису одговориле на његове захтеве. На пример, Трамп није задовољан ставом Немачке, која је пристала да повећа трошкове, али тек до 2031. године.
У овом моменту само шест земаља издваја два одсто БДП-а у војни буџет Алијансе — Грчка, Пољска, Велика Британија и три балтичке земље — Летонија, Литванија и Естонија.
У Канади су трошкови за одбрану 2018. године смањени на 11 одсто, док Немачка и Француска одбијају да изађу у сусрет Трампу, али, са друге стране, имају моћну војску, закључује амерички лист.
Србија прва у региону купује борбене беспилотне летелице! Више о томе сазнајте ОВДЕ!
Извор: rs.sputniknews. com