Председник Александар Вучић, који ју је и најавио, каже да би она била потврда унутрашње и спољне политике Србије, за коју мисли да је дала резултате и изазвала поштовање целог света. Шеф дипломатије Ивица Дачић појашњава да су после „шпијунске афере“ односи са Русијом у реду и да нова декларација „значи да ће Србија водити спољну политику која ће зависити само од њених интереса“.
Бивши министар спољних послова и лидер Народне странке Вук Јеремић пак каже да је ово „јефтин маркетиншки трик, подстакнут истраживањима јавног мњења која показују да већина грађана на те појмове добро реагује“.
– То је такође и покушај да се скрене пажња јавности са серије фрапантних афера које ничу као печурке након кише. Зато не бих да улазим у детаље. Само ћу рећи да је Народна скупштина још 2007. донела одлуку о војној неутралности Србије, а изјашњавати се око политичке независности земље је безмало суманута идеја која доказује да њен творац у својој глави државни суверенитет доводи у питање – каже Јеремић.
Игор Новаковић, директор истраживања Центра за међународне и безбедносне послове – ИСАЦ фонда, сматра да ствар треба ставити у шири контекст.
– Ако смо пратили афери са „руским шпијуном“, у једном моменту је председник рекао да нисмо увели санкције Русији, нисмо прекршили војну неутралност и рекао да ће пажљивије чувати нашу војну неутралност и независност. Ово је порука Москви која очигледно тражи да не улазимо у НАТО… Треба имати у виду да је пре две-три недеље Влада усвојила нови циклус Индивидуалног акционог плана партнерства с НАТО и да је то можда био сигнал да се појави интересовање Москве. Не верујем да ћемо добити ишта више од оног што имамо у постојећој Резолуцији (о заштити суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка Србије) и онога што имамо у предлозима нових стратегија националне безбедности. Мислим да ћемо остати на истом, само што ће то коначно бити одвојено од питања Косова – каже Новаковић.
За политичког аналитичара Драгомира Анђелковића израз „политичка независност“ је јасна и значи „да смо мала земља под сталним притисцима и зато морамо да истичемо независност и да ћемо се бранити у складу са својим интересима“. Он каже да декларација има смисла само ако се на њу надовеже референдум.
– Ако будемо потврдили независност и неутралност и онда Скупштина распише референдум да грађани то потврде. Онда је то цементирано – каже Анђелковић. На питања зашто се баш сад то ради, он претпоставља да то има везе са будућом променом Устава и увођењем војне неутралности у тај документ.
Упитан да ли је уобичајено да земље усвајању декларације којим се проглашавају политичким независним, он каже да се Србија мала земља којој отимају део територије и у зони доминације Запада на који је упућена, а да јој је потребна и Русија би заштитила националне интересе. Зато је, каже Анђелковић, Србија принуђена да балансира. На питање да ли се ограђујемо од Запада или Истока, он каже од свих.
– Од Запада јер нисмо спремни да капитулирамо кад се ради о националним интересима, али се ограђујемо и од Русије у смислу да нисмо спремни да улазимо у сукоб са Западом јер би нас тај сукоб превише коштао. Зато је боље правити уступке и само се обуздавати – закључује Анђелковић.
Огроман амерички војни конвој ушао у Сирију уз пратњу авијације! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Данас