Степашин се присетио и дана када је 1999. због бомбардовања СР Југославије Примаков окренуо авион изнад Атлантика и отказао планирани пут у САД.
“Тада сам био министар унутрашњих послова и први вицепремијер, а кад се Примаков вратио, одржали смо седницу Савета безбедности Русије и изразили жаљење због бомбардовања“, наводи Степашин.
Он подсећа да се Милошевић обраћао Русији с молбом да Југославији испоручи С-300, уз опаску да у том случају не би било никаквог бомбардовања.
“Али историја се не може вратити уназад“, додаје Степашин, а на питање да ли је тачно да је Примаков био за то да се Србији да тај противваздушни систем, одговара:
„О томе смо разговарали на Савету безбедности Русије. Ја сам такође био члан тог савета. Али представници војске су рекли да Југославија није чланица Варшавског уговора. По мом мишљењу, то је била грешка. Да су ти комплекси били овде, а било их је лако допремити, ниједан НАТО авион не би прелетео јер би био оборен“.
Степашин је наследио Примакова на месту премијера и, како каже, с тиме и читав посао око југословенског питања, укључујући и преговоре Г8 у Келну, одлазак у САД, преговоре у Сарајеву.
Констатује са жаљењем да идеја Јевгенија Примакова о будућој Југославији није до краја остварена и да је Србија остала без излаза на море, али да се он ипак трудио да настави оријентацију свог претходника.
“Скрећем пажњу да су и данас, после 20 година, односи Русије и Србије, односи наших председника поштени, транспарентни, сарадња се одлично одвија, а ја мислим да је темеље за све то ударио управо Јевгениј Примаков“, верује бивши руски премијер.
Са Србијом играју игре
Степашин наглашава и да је Русија извукла поуке из бомбардовања Југославије, што се, објашњава, види у оном што се сада дешава на Блиском истоку, у Сирији.
Што се тиче Србије, каже да су јој везали руке отевши јој део територије, а стално с њом играју неку игру -„попустите тамо, попустите вамо, а онда ћемо можда да вас примимо у Европску унију, као што се десило Северној Македонији, коју су обманули“.
Драго ми је, додаје Степашин, што председник Србије Александар Вучић исправно и јасно то разуме. Коментарише и позиве упућене Србији од САД да призна Косово:
„Како се може признати део земље који је отет од твоје домовине. А онда, видимо шта се дешава с православним храмовима, са људима. Иначе, нама за Крим стално пребацују да смо прекршили међународно право. Али ми смо тамо спровели референдум, нисмо никог бомбардовали, нисмо никог дирали нити убијали. А шта се десило на Косову? Чиста анексија. Притом, одлично разумем колико је тешко данас Србима“.
У осврту на економску ситуацију у Србији, Степашин наводи да статистички подаци показују да јој не иде лоше трговина са ЕУ, да има добре инвестиције, а и да је, с друге стране, и Русија овде прешла са приче на озбиљне инвестиционе пројекте.
„Ми овде улазимо у озбиљан бизнис. Срби су вредан народ, снажан. Верујте ми, све је тек пред нама, најбоља времена тек долазе“, поручује на крају Сергеј Степашин.
Прочитајте ОВДЕ зашто је Трамп појачао притисак на Србију.
Извор: rs.sputniknews. com