Он напомиње да не жели да коментарише медијску хајку на СПС уочи седнице Председништва СНС, јер како каже не зна да ли је она наручена из једног одређеног центра, или је производ самих медија. Али, како каже, важно је да партнерски односи буду искрени, јер социјалисти и даље имају подршку једне трећине бирачког тела, што није незанемарљиво.
Слично тврди и Новица Тончев, функционер СПС, који каже да је напредњачка најава да ће преиспитати однос са коалиционим партнерима уобичајена предизборна тензија.
Он каже да не верује да Дачић кокетира са опозицијом, јер не види разлог због чега би он секао грану на којој седи.
“Биће убудуће много разних изјава дежурних Шормаза, али све док функционише договор Вучић - Дачић, коалициони односи су зацементирани. Остаје, међутим, проблем, хронично неповерење напредњака према социјалистима које траје још од 2008. године, али прошла је од тада читава деценија и морамо прошлост оставити историчарима. Улазимо у изборну годину и напредњаци се легитимно боре за сваки глас захватајући део наших традиционалних бирача, а предизборна кампања ће показати да ли ми умемо да се носимо са тим, или је хибернација наша стратегија. Очекујемо врло брзо и седнице страначких органа СПС, па ћемо знати и стање борбене готовости и у нашим редовима“, објашњава Тончев.
У странци Расима Љајића – СДПС-у, коју иначе напредњаци често прозивају да паразитира на грбачи СНС, нису били много расположени да причају о евентуалном наставку сарадње са Вучићевом странком. Владимир Маринковић, функционер СДПС, кратко нам је само рекао да се нада наставку коалиционе сарадње, уз опаску да је сарадња његове странке и напредњака у парламенту одлична.
Он није желео да коментарише критике напредњака на рачун лидера СДПС и њихове тврдње да је време да Расим Љајић, након толиких година проведених у власти, испроба опозиционо деловање.
За разлику од социјалиста и СДПС, чија је позиција код напредњака у овом тренутку поприлично климава, остали коалициони партнери СНС кажу да немају ни трунку бојазни за будућност коалиционих односа.
Александар Чотрић, заменик председника Српског покрета обнове, напомиње да су у његовој странци задовољни оствареним реформама у Србији и да је без обзира на све препреке и недоумице потребно наставити евроинтеграције и јачање сарадње са западним партнерима, пре свега САД-ом, а да решење косовских проблема мора бити компромисно. Чотрић каже и да СПО свему томе даје пуни допринос.
“СПО је због тога у коалицији са СНС и верујемо у наставак сарадње, како у парламенту, тако и на покрајинском и локалном нивоу”, истиче Чотрић.
И у Партији социјалиста су готово сигурни да њихову коалицију са напредњацима нико ни не доводи у питање. Ђорђе Комленски, функционер ПС, каже да та сарадња траје од 2008. године и да је увек била добра и коректна.
“Сигуран сам да ће тако бити и у будућем периоду”, истиче Комленски.
Громогласна најава напредњака да ће на седници Председништва преиспитати сарадњу са коалиционим партнерима за Ђорђа Вукадиновића је једна ритуална предизборна ствар.
“Радни назив те редовне кампање шиканирања коалиционих партнера може да гласи – хајде мало да спуштамо рејтинг социјалиста и да глумимо политички плурализам и динамику. Иако ни то није безначајно, већих турбуленција неће бити. Све ће бити по старом, осим што ће СНС, због бојкота већине опозиционих странака, релаксираније ићи у изборну кампању, без било какве бојазни за исход.
У том светлу СПС још мање треба као коалициони партнер, а осим тога јасно је да ће СПС и СНС ићи на различитим изборним листама, па мало спуштање рејтинга није наодмет. Међутим након избора све ће бити по старом“, истиче Вукадиновић.
Бобан Стојановић, политички аналитичар, слаже се са Вукадиновићем да је то редовно стање унутар владајуће коалиције пред сваке изборе. Он, међутим, сматра да је врло могуће да неко буде избачен из Владе и да то може бити чак и СПС у периоду до расписивања избора, како би у изборе социјалисти ушли као странка која није владајућа.
“Врло је могуће такође да ће неке странке из СНС коалиције самостално на изборе како би глумиле опозицију, а могуће је да сви ти коалициони партнери након избора остану ван владајуће већине како би се представило да у Србији постоји парламентарна опозиција, јер постоји могућност да због бојкота опозиције добијемо парламент састављен само од партија из актуелне већине. Верујем да ће бити таквих маневара и покушаја да се избори представе као демократски и легитимни, чак и са претумбавањем сопствених снага“, закључује Стојановић.
Прочитајте ОВДЕ како је Рале Миленковић испрозивао напредњаке.
Извор: Данас