Најновије

СРБИЈА НЕ СМЕ НИШТА БЕЗ АМЕРИКЕ! Палмер: "Споразум Београда и Приштине мора да буде прихватљив и нама"!

САД простор за наставак дијалога виде у укидању такси са приштинске стране и обуставе "кампање делегитимизације такотваног Косова" са српске стране, изјавио је специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Метју Палмер.

Специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Метју Палмер (Фото: јутјуб)

Циљ тог дијалога који треба да обухвати широки спектар тема од безбедности, заштите културне баштине, права мањина, до економске сарадње, је међусобно признање, рекао је Палмер у емисији "Прави угао" на РТВ.

"То није реалистично. Проблем признања није нешто што долази брзо и лако за такозвано Косово. Међусобно признање ће бити тешко питање о којем ће се разговарати. Једино место где то може да се постигне, нису медији, новине или телевизија, него преговарачки сто“, рекао је Палмер одговарајући на питање откуд толико оптимизма око наставка дијалога, када у Приштини и даље има лидера који инсистирају на томе да таксе треба укинути тек након што Србија призна лажну државу.

Одговарајући на питање каква је то порука када грађане у Приштини са једне стране уверава да је такозвано Косово за САД независно, а са друге стране их охрабрује да постигну компромис, Палмер наводи да став САД према окупираној српској територији јесте непоколебљив, али тај став није довољан да Косову гарантује европску будућност.

"Однос између (тзв.) Косова и САД је јак. Чврст је, посвећени смо да се постигне независност, али то није довољно за лажну државу, они имају добре односе са САД и то ценимо. Међутим, будућност (тзв.) Косова није да постане 51. држава САД, већ да буде чланица Европске породице држава и њима је потребан пут ка ЕУ који једино могу добити кроз договор са Београдом", рекао је Палмер.

Палмер наводи да разуме позицију Србије да не признаје окупирану јужну покрајину као независну, али инсистира на томе да је за САД "међусобно признање идеално решење за нормализацију". Ипак не искључује могућност да две стране договоре нешто друго, решење које "не би било до краја међусобно признање, али које је боље него ово што сада имамо".

"Што се тиче САД, поновно разматрање статуса (тзв.) Косова није циљ преговора. Циљ преговора је да се дефинишу елементи нормалног односа између Београда и Приштине, што се САД тиче, наш став је да је међусобно признање идеално решење. Међутим, постоје одређене ствари које су можда једноставније странама да се договоре у овом тренутку и то ће побољшати тренутну ситуацију. Али то није на мени да одлучим. То морају они сами да одлуче", рекао је он.

Одбацио је могућност повезаности већег укључивања САД у разговоре Београда и Приштине и појављивања идеје о подели лажне државе или размене територија, инсистирајући на томе да су саме стране постављале агенду. На питање шта мисли о идеји поделе, још једном је поновио да САД интересује нормализација и да они неће наметати никакве параметре за постизање тог циља.

Међутим, политичка подршка САД имплементацији евентуалног споразума, зависиће од тога да ли они сматрају да је тај договор добар.

"Нећемо унапред одобрити решење. Желимо да видимо до чега ће доћи као решење и да нам онда то испоставе, па ако ми имамо одређене проблеме са тим, прићи ћемо обема странама да се то исправи. Ако две стране желе нашу подршку, ако желе нашу подршку за имплементацију, нашу политичку подршку, онда да, желећемо да добијемо договор који је ОК", рекао је Палмер.

Какав поклон је Трампов изасланик дао Ђиласу, сазнајте ОВДЕ.

Извор: kossev. info

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА