На данашњи дан, пре 27 година, започета је Митровданска офанзива у Невесињу, када су здружене снаге Хрватског већа одбране и тзв. Армије Републике Босне и Херцеговине потпомогнуте јединицама Војске Републике Хрватске, као и разним паравојним формацијама и муџахединским борцима, напале на српске положаје у Херцеговини.
Непријатељску силу су дочекали припадници невесињске и билећке бригаде.
Офанзиви је претходила операција “Липањска зора”. Том приликом је српско становништво протерано из долине Неретве. После тога, 8. новембра 1992. године на Митровдан здружене хрватске и муслиманске снаге су кренуле у даље нападе на невесињску бригаду. Циљ им је био да заузму целу Херцеговину.
Напад је почео рано ујутру 8. новембра. Прво је почела снажна артиљеријска паљба коју је пратио јуриш пешадије. Главнина напада је ишла преко села Врањевићи, где су положаје држали билећки добровољци војводе Рада Радовића.
На почетку, велики губици су изостали због нешто лошије попуњености линија услед празновања Митровдана. Убрзо после тога на првој линији су ускоро почели да се појављују борци који су долазили непосредно са прославе крсне славе. Поред њих, ту су били и старци, жене, деца, „сви који су могли да држе пушку” или помогну на неки други начин. Рањеници су бежали из болнице да би бранили свој град и народ.
Војска Републике Српске је успела да задржи положаје и тиме оствари значајну победу. Ово је била једна од последњих заједничких акција хрватских и муслиманских снага, који су почетком 1993. почели отворени међусобни сукоб који је, уз мање прекиде, трајао до краја рата.
Мостарско-невесињско ратиште је остало једно од најжешћих ратишта у рату у Босни и Херцеговини. Због дуге линије и малог броја бораца на обе стране, често је долазило до “пробијања” линије и враћања исте.
Сталне тензије су ескалирале новим жестоким нападом тзв. АБиХ, тачно две године касније, познатим као Друга митровданска офанзива.
Према неким подацима, у Митровданској офанзиви српске снаге су располагале са свега 5.000 војника, од чега је 42 погинуо и 750 рањено. С друге стране, хрватско-муслиманске снаге имале су чак 40.000 војника, од којих је 580 погинуло и 1.300 рањено.
Како можете помоћи деци из косовског поморавља а у исто време се и забавити, сазнајте ОВДЕ!
Извор: in4s. net