Премијерка додаје да је молила председника да избори буду што касније. Ипак, у Савезу за Србију не одустају од бојкота.
Иако није учествовала на разговорима о изборним условима, премијерка каже да у доношењу закључака има и њеног доприноса.
"Ја сам лично замолила председника републике да се максимално помери датум одржавања избора. Могу да нас да кажем да је председник био против тога, али пошто радимо као тим, да је веровао свом тиму и да је прихватио ову моју молбу", рекла је Ана Брнабић.
Она тврди и да су изборни услови бољи него икад, па с тим у вези има и питање за посредницу у преговорима.
"Ја бих питала Тању Фајон, да ли мисли да су 2012. били фер изборни услови. Ја мислим да 2012. нису били фер изборни услови. Ја тада нисам видела никакве опозиционе медије нити медије отворене за опозицију", истиче она.
Део опозиције који је у петак блокирао зграду медијског јавног сервиса на закључке треће рунде дијалога под патронатом ЕУ, гледа исто као и на претходне две - што значи да је одлука о бојкоту и даље на снази.
"Вучић се цењка са европским парламентарцима о пролетњем изборном викенду и броју чланова РЕМ које ће контролисати мало прикривеније него остале. То је можда довољно некоме ко не живи у Вучићевој приватној Србији. Али грађанима Србије свакако није. Они траже да им се врати слобода и отета држава, а СзС неће издати њихово поверење зарад мрвица са Вучићевог стола", оценио је Вук Јеремић, председник Народне странке.
"Ко верује Александру Вучићу и Маји Гојковић – нека иде на изборе. Што се тиче Двери и Савеза за Србију, и свих правих опозиционара у Србији, бојкот је једини одговор на "фарсу од преговора у Склупштини Србије", поручио је Бошко Обрадовић, лидер "Двери".
Што се тиче председнице Владе, бојкот је за део опозиције једини начин да избегну дебакл на изборима, јер им ни време добијено "померањем" датума избора не би много помогло.
Што се тиче политиколога Бобана Стојановића, "померања" датума избора ни нема.
"То је један велики спин који се десио у петак. Сви говоре о последњем датуму одржавања избора, међутим, нико не помиње први могући датум. Ми од 2016. године знамо да избори могу да се одрже 19. или 26. априла или 3. маја, никакав март није био у опцији, и мени делује да је тај март председник намерно избацио датум да би сада пре свега пред европарламентарцима испало да они померају и одлажу те изборе што није тачно", оценио је Стојановић
И остали закључци дијалога би, каже, могли да буду тек "шаргарепа на штапу".
"Ту пре свега мислим на ситуацију са медијима, јер нам промена чланова РЕМ-а за сада не говори да ће та институција да ради свој посао, што је кључна ствар да би се медијска сцена иоле поправила. Са друге стране 6-7 година имамо поприличну политичку пропаганду од већине медија са националном фреквенцијом и питање да ли ви за неких 4-5 месеци максимално можете да смањите ефекте те пропаганде", каже Стојановић.
Он закључује да без одговора остају још два питања - има ли времена да се све договорено имплементира и ко може да гарантује да ће се то заиста и десити.
Прочитајте ОВДЕ зашто ДСС излази на изборе.
Извор: Н1