Најновије

"НЕВИДЉИВИ ПРСТИ" БИ ДА УПРАВЉАЈУ ЕВРОПОМ: Пипци се протежу до највиших званичника

Глобална мрежа проиндијских лажних сајтова има за циљ да утиче на доносиоце одлука у Европи, закључују истраживачи.

Европска Унија (Фото: pixabay. com)

Координисана мрежа 265 сајтова оперише у 65 земаља, према извештају НВО из Брисела ЕУ дисинфо лаб, пише ББЦ.

Истраживачи су ишли трагом веб-сајтова индијске компаније Сривастава груп.

Мрежа је такође основана да укључи групе одговорне за антипакистанске лобистичке догађаје у Европи. Нема доказа да је повезана с владом Индије.

Али истраживачи верују да је сврха мреже ширење пропаганде против суседа Индије и ривала - Пакистана. Обе земље желе да се мешају у наративе једне против друге.

"Осим лажних медија, ту је и њихова комбинација са лажним НВО која је врло забрињавајућа јер обезбеђује илузију онлајн и корените подршке циљу. То је тачно где лежи дезинформисање", рекао је извршни директор ЕУ дисинфо лаба Александар Алафилип.

Зомбији, зелени ванземаљци и плави духови

Истрага ЕУ дисинфо лаба почела је проверавајући ЕП тудеј, портал који је тврдио да је онлајн магазин Европског парламента у Бриселу. У октобру оперативна група ЕУ за дезинфомрације открила је да ЕП тудеј поставља велику количину вести директно са портала Раша тудеј и Гласа Америке (ВОА).

Неки су претпоставили руски утицај, али ЕУ дисинфо лаб, која је независна НВО, ушла је у траг серверима иза веб-сајта Сривастава груп.

Истраживачи су открили ширећу мрежу лажних сајтова на енглеском језику који служе лобистичким интересима Индије.

Многи портали користе имена медија који су престали да постоје како би створили привид кредибилитета. ЕУ дисинфо лаб су посумњали у ове зомби портале јер су нека имена васкрсла из угашених медија.

На пример, један је Манчестер тајмс. У секцији "О нама" искоришћен је текст из Википедији о новинама истог имена. Али садржи важан део описа са Википедије - последњи пут је издат 22. јула 1922.

Шест од тих сајтова користе имена која воде у заблуду, попут Тајмс Лос Анђелес уместо познатијег Лос Анђелес тајмса.

Веб-сајтови копирају синдикални садржај са медијских организација како би изгледали више као прави медијски сајтови. Они онда убацују антипакистанске приче и мишљења НВО повезаних са мрежом која служи индијским интересима.

"Тајмс ов Женева" је један од софистициранијих портала на мрежи и убацује велики број видео материјала. активности су по свему судећи усмерене на утицање на доносиоце одлука у УН.

Веб-сајт није имао новост од 19. новембра, неколико дана након што је ЕУ дисинфо лаб објавио да је разоткрио мрежу.

ББЦ је покушао да добије телефонски број сајта "Тајмс ов Женева", али је искључен. Њихов канал на Јутјубу је онеспособљен као и налог на Твитеру.

Алафилип верује да је мрежа прављена да би утицала на међународне институције и изабране предсетавнике. И сматра - успело је.

"Чланови Европског парламента учествовали су у овој мрежи на више нивоа, било то писањем коментара за њих, учестовањем у прекоокеанским путовањима и прес-конференцијама, или говором пред ЕП за њихове циљеве."

Индија такође добије мноштво критика за рекламирање у Европи. Раније ове године, током светског првенства у крикету у Енглеској, банери су виђени како лете преко стадиона током меча са Шри Ланком, с порукама попут "Правда за Кашмир" и "Индија да заустави геноцид и ослободи Кашмир".

Анимозитет између Пакистана и Индије резултираоје у три рата и многобројним сукобима на граници. Битка за утицај и подршку одвија се и на интернету и у стварном свету.

И Пакистанци раде на сличан начин и њихову мрежу открио је ЕУ дисинфо лаб, а и њима је јак утицај у у Бриселу, Женеви и Стразбуру, и координишу демонстрације и друштвене мреже.

Мади Шарма је идентификована као центар дезинформација од ЕУ дисинфо лаба. Она је писала за ЕП тудеј и Њу Делхи тајмс као њихов дописник из Уније.

Она је и слала европским посланицима позивнице на контроверзно путовање у Кашмир.

Мади Шарма је британски члан Европског економског и социјалног комитета. Себе представља као успешног предузетника, али према званичним сајтовима једина компанија у којој је била директор јесте компанија Мади лимитед, која тренутно није активна.

Њена подршка Индији и учествовање у таквим мрежама могу да буду схваћени као сукоб интереса.

Американци тврде да су им Кинези украли напредну свемирску технологију, више о томе прочитајте ОВДЕ.

Извор: Б92

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА