Доњи дом америчког Конгреса ће, како се очекује, о Трамповом опозиву вероватно изјашњавати у среду. С обзиром на то да демократе имају већину, очекује се да ће гласати за опозив америчког лидера, након чега се у Сенату одлучује да ли ће Трамп, који одбацује оптужбе за злоупотребу положаја и опструкцију Конгреса, бити смењен с положаја председника.
Доњи дом Конгреса ће се ове недеље изјашњавати о опозиву предсједника, тек трећи пут у америчкој историји. Уочи гласања, Доналд Трамп и даље критикује процес као превару.
“Користити моћ опозива је срамно за ову земљу”.
Међутим, демократе имају већину и готово је сигурно да гласати за Трампов опозив.
“Овај предсједник је тражио од страних земаља да се мешају у изборе 2016. године. То отворено тражи и за изборе 2020. године и стална је претња за нашу националну безбедност. Да ли имамо уставну демократију или монархију, у којој председник не одговара за своје поступке? О томе се овде одлучује”, рекао је председавајући Одбора за правосуђе Представничког дома Джеролд Недлер.
Републиканци пак тврде да председник није урадио ништа погрешно и да је његов спорни разговор са украјинским председником Володимиром Зеленским био покушај да се реши питање корупције у Украјини, а не да се побољшају Трампове шансе за реизбор. Такође оптужују демократе да су увек желеле да опозову Трампа.
“Унапред су одлучили да ће то урадити без обзира на последице. Нису имали доказе, није било кривичног дјела, али су ипак то урадили и сада наносе огромну штету земљи”, рекла је Деби Ласко, чланица Представничког дома из Аризоне.
Гласањем за Трампов опозив у Представничком дому, отвара се пут за суђење у Сенату, у јануару, на којем ће се двотрећинском већином доносити одлука о томе да ли ће Трамп бити смењен с положаја.
Републиканци имају већину у том дому Конгреса и мало је вероватно да ће гласати за Трампову смјену.
“Не видим на који начин бисте могли да наведете 20 републиканских сенатора да гласају за смену Доналда Трампа. Ако тако гласају, могли би лепо да поднесу оставку, јер не би дуго служили после таквог гласа”, сматра Лери Сабато, професор на Универзитету Вирџинија.
Поједини, међу њима и Линдзи Грејем, већ су се изјаснили против тог потеза.
“Већ сам донео одлуку. Не кријем чињеницу да презирем оптужбе и процес опозива. Нису ми потребни свједоци”.
Тед Круз је сличног мишљења.
“Имаћемо фер процес, али се ништа неће догодити, јер чињенице не постоје”.
Међутим, демократе истичу да сенатори, који на суђењу имају улогу поротника, морају бити непристрасни и критикују републиканце због координације са Белом кућом.
“Надам се да ће сенатори инсистирати на томе да добију документа, чују сведоке и сами донесу одлуку”, рекао је Адам Шиф, председавајући Одбора за обавештајна питања у Представником дому.
Лидер демократа у Сенату Чак Шумер затражио је да на суђењу, између осталих, сведоче шеф кабинета Беле куће Мик Малвејни и бивши Трампов саветник за националну безбједност Джон Болтон, који су одбили да сарађују у истрази.
Иако је питање Трамповог опозива поделило земљу, демократе тврде да је јавно мњење на њиховој страни.
“Јавност мисли да би она требало да одлучује о томе ко је председник САД, а не нека страна сила. Сматра да нико није изнад закона и да би председник требало да одговара због злоупотребе положаја и опструкције Конгреса”, рекла је председавајућа Представничког дома демократкина из Калифорније Ненси Пелоси.
Ниједан амерички предсједник није смењен с положаја, као резултат процеса опозива. Ричард Никсон је поднео оставку пре него што је опозван, док су Бил Клинтон и Ендрју Джонсон, који су опозвани у Представничком дому, ослобођени на суђењу у Сенату.
Прочитајте ОВДЕ у какву мисију крећу руски специјалци.
Извор: Глас Америке