Такав закључак је извучен из недавне анкете коју је спровео приштински Институт за политичке студије.
У анкети "Међународна политика и дијалог Косово-Србија: перцепција грађана Косова", спроведено у сарадњи с Конрад Аденауер Стифтунг (КАС), испитаницима је такође постављен низ различитих питања.
Главни резултати овог истраживања су да становници Косова виде као главе партнере САД, Немачку и Велику Британију.
Ангела Меркел води са 63 посто, Доналд Трамп добио 15 посто гласова, а Ердоган само 10 посто. У међувремену половина испитаника верује да је "Косово" оштећено кампањом Србије за непризнавање независности Косова.
Што се тиче пореза, око 44 посто је за његово укидање, док 45 посто сматра да таква одлука треба да остане на снази.
- Испитаници су подељени скоро подједнако у односу на 100-постотну тарифу за Србију, а око 44 посто је рекло да би нова Влада Косова требало да укине стопостотну тарифу на српске производе, у поређењу са око 45 посто који су изјавили да тарифа треба да остане - пише у саопштењу ПИПС-а.
За 69 посто испитаника "дијалог са Србијом треба да буде затворен на тренутним границама Косова и уз обострано признавање".
- Око 23 посто верује да ће споразум између Косова и Србије бити постигнут у року до 2020. године, у поређењу са око 43 посто који верују да ће он бити постигнут у року од три године, док око 23 посто верује да ће бити постигнут у року од пет година - стоји у анализи ПИПС-а.
Између осталог, око 39 посто њих сматрају да је питање размене територија нарушило положај "Косова" у односу на Србију у дијалогу.
Прочитајте ОВДЕ какав је то паклени план Запада за Србију.
Извор: Ало/gazeta express