Те оптужнице ће, према неким бити објављене пре празника, а премa некима после, каже Дачић и истиче да када год да буду јасно је да то више није празна прича.
Дачић је указао да је Албанцима зато у овом тренутку потребан баланс па пласирају разне приче да су Срби правили велике злочине и сличне приче.
Зато, истиче министар, не чуди га ни то што је Јетљир Зиберај, саветник одлазећег косовског министра спољних послова Беџета Пацолија, извукао неки записник са седнице Извршног одбора СПС-а од пре много година.
Дачић не разуме шта је Албанцима у том документу епохално, јер на тој партијској седници је било разних тема, поднет је извештај о преговорима са Албанцима у Рамбујеу, на пример, и констатовано да је СПС за мирно решење, али и да ћемо у супротном бранити своју земљу и своје територије.
И због тога, каже, Дачић, ја треба да идем у Хаг, што је, како је оценио, глупост.
За њега је, истакао је, та тема затворена, али је у међувремену отворена нова, то је Специјално тужилаштво, а зна се шта оно треба да ради.
О свеукупној ситуацији у Пиштини, Дачић каже да се тамо "не зна ко је гори, толика кумулација различитих унутрашњих и спољних фактора на једном месту и нема позитивних порука".
Позитивно је, према његовим речима, једино да може да се разговара са јасно изреченом жељом да се дође до решења.
Међутим, додао је, видимо сада ти преговори о постизборном коалиционом споразуму иду тешко, па отуда и питање када ће Приштина уопште бити сремни да воде неке разговоре.
Имајући у виду ту и политичку ситуацију генерално на међународном плану, Дачић је указао да се она драстично мења и да зато Србија, према његовим речима, треба да има другачији приступ према свим темама од интереса.
Догађај године у свету, за Дачића је победа Бориса Џонсона, што, како каже, јасно указује на то да је већина у Великој Британији за Брегзит, а што има последице на Европу.
Као догађај године за Србију, навео је посету француског председника Емануела Макрона.
Све то, каже, неке ствари другачије поставља на политичку сцену.
Реч је, указује, о капиталним променама и потресима, то је једнa нова реалност и због свега тога свако питање мора да се посматра са једног другог аспекта.
Говорећи о тужби дипломатског представника Приштине у Вашингтону, Фљори Читаку, коју је против њега поднела УН због његове изјаве да она има српско држављанство, Дачић је најавио да ће наредни пут понети списак српских држављана запослених у УН, а који су с КiM.
Чињеница је, истакао је, да они имају држављанство Србије, а раде против Србије, што је каже важно, јер овде је ипак реч о статусном питању.
Албанци нису свесни актуелни ситуације, сматра Дачић и додаје да су они у великој заблуди ако, како каже, мисле да ће нешто добити.
Ситуација се, додао је, толико компликује и потрајаће, што је, оценио је, добро за Србију, јер боље је да траје него да се донесе погрешна одлука.
О новом закону који је донела Малта и који погађа децу српских држављана који тамо живе и раде, Дачић каже да Србија предузима одређене радње и да та деца нису и неће бити протерана.
Држава ће, истиче, наставити да ради на томе, већ за јануар су заказане неке консултације, а Влада Малте је обећала да ће сваки такав случај коректно разматрати.
Зато је, истакао је Дачић, неопходно да по том питању наступамо организовано и да не ширимо дезинформације, јер ће то потрајати, а све треба урадити на, како је рекао, добар начин.
Дачић је рекао и да за владу неће бити одмора током новогодишњих празника, а што се њега тиче, каже, већ у петак путује у Москву, а 2. јануара ће бити у Пекингу.
Прочитајте ОВДЕ шта је Марко Ђурић поручио Беџету Пацолију.
Извор: Хепи/Танјуг