Следи одлучујућа битка
Према наводима саудијске телевизије Ал Арабија, Турска је у Триполи послала специјалне снаге, саветнике и војну технику.
- Ердоган је то урадио након што су Влада националног јединства (ГНА) у Триполију и њен премијер Фајез ел Сарај то затражили - наводи Ал Арабија.
Та телевизија додаје да Ердоганове снаге имају за циљ да униште Хафтара, који је са својом ЛНА још у априлу започео офанзиву против међународно признате владе, а у четвртак је најавио одлучујућу битку за Триполи.
- Турски председник је зато у недељу примио Сараја у палати Долмабахче у Истанбулу. Тада је Сарај од Ердогана затражио помоћ на основу споразума о војнобезбедносној сарадњи који су два лидера, упркос противљењу Арапске лиге, потписала 27. новембра - објавила је Ал Арабија.
Аналитичари, међутим, оцењују да тај Ердоганов потез није много мудар и да ће се тиме силно замерити Путину. Хафтар, наиме, има одличне контакте са Русијом, која му је помогла у борби против терориста ИСИС на истоку Либије. Према наводима појединих медија, Хафтарови рањени војници лече се у Русији, а руска влада помогла му је и да направи две војне базе на истоку Либије. Како појединци оцењују, Путин у Хафтару види јединог кандидата који би у постгадафијевој ери могао да донесе мир Либији.
- С обзиром на Ердоганову одлучност да заштити владу у Триполију, Либија би могла да постане центар турско-руског сукоба. Ердоганова војска у Либији угрожава руске интересе, што Путин неће дозволити. Сумњам да ће се руска и турска војска директно сукобити, али Путин има кеца у рукаву. Он увек може да потегне питање ракетног система С-400, који је Анкара купила од Русије - каже политички аналитичар Керим Хас.
Све због гаса
Он додаје да Ердоган све то ради како би се докопао новог налазишта гаса у Медитерану.
- Због тога је са владом у Триполију потписао меморандум о разумевању, којим се дефинише поморска граница између Турске и Либије. Према том споразуму, Турска ће имати право да црпи гас из новог налазишта, недавно откривеног у Средоземном мору. Будући да је Триполи то налазиште препустио Ердогану, он је обећао да ће заузврат пружити војну помоћ - истиче Хас.
Иначе, Либија је од октобра 2011, кад су побуњеници, уз подршку САД и НАТО, брутално убили дугогодишњег лидера Муамера ел Гадафија, запала у хаос. Та земља богата нафтом већ осам година је у грађанском рату. Последица тога било је формирање две владе - међународно признате у Триполију, коју сада води Сарај, и оне непризнате са седиштем у источном граду Тобруку, на чијем је челу Хафтар.
Разговор двојице лидера заказан за јануар
Кремљ је јуче саопштио да ће руски председник Владимир Путин следећег месеца разговарати са турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом о ситуацији у Либији. Тема разговора биће турски план пружања војне помоћи међународно признатој влади у Триполију.
- Русија подржава све напоре и сваку појединачну земљу у тражењу решења за либијску кризу - рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Хоће да врати милион избеглица у Сирију
Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да би милион сиријских избеглица, на добровољној бази, требало да се пресели у "зону мира" на северу њихове земље, и то у "веома кратком временском периоду".
- Морамо да пронађемо формулу да омогућимо избеглицама које су путовале у Турску да буду пресељене у своју домовину - рекао је Ердоган.
У Турској се тренутно налази 3,7 милиона сиријских избеглица, а Ердоган сматра да би у "зони мира" могли да се изграде стамбени објекти и школе.
Америка се враћа у Сирију са још јачом силом! Заузето је шест база до сада. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер