Према новом закону, ако појединац дистрибуише поруке неограниченом броју људи и прима средства из иностранства, он може бити препознат као страни медиј који делује као страни агент.
Ова норма је усмерена на оне који де факто делују као масовни медији, ширећи информације друштвено-политичке природе, али де јуре нису регистровани као масовни медији. Министарство правде водиће евиденцију таквих публикација.
Поред тога, од страних медијских агената биће потребно да оснују руско правно лице.
Закон такође омогућава страним агентима да препознају руске држављане и правна лица која дистрибуишу или учествују у креирању информација страних медијских агената, а финансирају их странци или повезана с њима лица.
Производи страних медијских агената требају бити означени, укључујући и оне који се дистрибуишу путем интернета. У случају кршења закона, омогућава се блокирање веб странице публикације на основу одлуке у случају административног прекршаја.
Како се наводи, закон је постао реципрочна мера деловања западних земаља. Он предвиђа административну казну од десет до сто хиљада рубаља за физичка лица и од 500 хиљада до пет милиона рубаља за правна лица.
Закон се односи и на правна лица регистрована у страној држави, стране структуре без правног лица и физичка лица која примају финансије из иностранства. Закон неће утицати на руске медије.
Владимир Путин потписао је закон о статусу страног агента за медије у новембру 2017. године. Масовни медији који примају финансијску помоћ страних држава или организација могу се сматрати страним агентима. Измене су одговор на угњетавање руских медија у Сједињеним Америчким Државама и, посебно, проглашавање РТ-а као страног агента у САД-у.
Почиње свеопшти копнени напад на Сирију! Више о томе ОВДЕ.
Извор: vostok.rs