Савет безбедности Уједињених нацију није у петак усвојио резолуцију којом би се продужио механизам пружања трансграничне хуманитарне помоћи Сирији – Русија и Кина су уложиле вето оптуживши Запад да покушава да политизује хуманитарна питања, док је Запад оптужио Русију да је овим потезом покушала да „заради политичке поене“.
Две резолуције стављене су на гласање. Једна, коју су предложиле Белгија, Кувајт и Немачка предвиђала је доставу хуманитарне помоћи из Турске и Ирака у Сирију кроз три пункта са могућношћу увођења четвртог, док је друга, руска, подразумевала смањење броја тих пунктова до два, као и умањење рока трајања резолуције са годину дана на шест месеци.
Русија и Кина ставиле су вето на предлог „хуманитарне тројке“ уз образложење да предлог Белгије, Кувајта и Немачке не може да буде одржив јер не одговара реалној слици на терену, док руски предлог документа није сакупио довољан број гласова, имајући у виду да је за усвајање било ког документа неопходно да га девет земаља изгласа.
Зашто вето?
Стални представник Русије при УН Владимир Небензја изјавио је након гласања да је „Русија била спремна да продужи механизам у интересу пружања помоћи Сиријцима у регионима где је та помоћ заиста и неопходна.
„Међутим, наше колеге, које стално оптужују Русију да те напоре опструира и говоре о високим стандардима и принципима хуманизма, сами су тај инструмент и сахранили. Штавише, сви ти наведени аргументи како би се оправдали не заслужују чак ни критику. Наши партнери и даље настоје да исполитизују питање хуманитарне помоћи“, истакао је он.
Небензја је оценио да се хуманитарна ситуација у Сирији знатно поправила, те да би Савет требало да то поздрави.
„Ко је данас победио? Нико. Ко је изгубио? Сиријски народ. Не покушавајте да на нас пребацујете кривицу за ово“, додао је Небензија.
Са друге стране, америчка амбасадорка при овој међународној организацији Кели Крафт рекла је да је у шоку с обзиром да ће последице бити ужасне, а вето Русије и Кине оценила је као несмотрену, окрутну и недговорну одлуку.
Она је навела и да је Америка гласала против руског предлога резолуције јер је у питању „изругивање над америчким вредностима и принципима“ и игнорише све препоруке генералног секретара УН, међународних невладиних оргнаизација, као и Управе за координацију хуманитарних питања.
Прочитајте ОВДЕ шта кажу руски аналитичари.
Извор: rs. sputniknews. com