Најновије

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Да ли је ово чиста уцена или оправдани потез Вашингтона?

„Закон за заштиту европске енергетске безбедности“ сместа је ступио на снагу потписом америчког председника Доналда Трампа. Иза тог бирократског назива крију се драконске санкције против свих инвеститора и фирми које учествују у градњи Северног тока 2, руско-немачког гасовода који директно повезује Русију као кључног произвођача и Немачку као највећег купца.

Гас (Фото: pixabay. com)

Тај гасовод протиче кроз Балтичко море паралелно са Северним током 1 и требало је да удвостручи максимални капацитет гаса који тече директно из Русије ка Немачкој.

Швајцарска фирма Аллсеас већ је саопштила да ће до даљег обуставити рад на гасоводу. Дивовски брод те фирме за постављање цеви имао је велику улогу у градњи Северног тока 2. Још око 300 километара цеви недостаје да се заврши овај гасовод укупне дужине 1.230 километара, пише Зидојче цајтунг.

„Ми смо против екстериторијалних санкција – и то не тек од јучерашње одлуке“, рекла је канцеларка Ангела Меркел, мислећи на санкције какве практикују САД – против свих било где на свету. „Не видим другу могућност осим да водимо разговоре, јер ми не одобравамо такву праксу“, додала је Меркел. Немачка за сада неће уводити контрамере.

„Европска унија и Немачка за Трампа очито нису никакви партнери већ вазали дужни да га слушају“, рекао је Ролф Мицених, шеф посланичке групе владајућих немачких Социјалдемократа. „Нећемо поклекнути пред овим уцењивачким методама.“

Зидојче цајтунг објашњава разлоге овог потеза Сједињених Држава: „Њихов аргумент је да Немачка овим гасоводом постаје још више зависна од Русије која би могла да искористи испоруке енергената као средство притиска за своје политичке циљеве. Ипак, САД већ неколико година методом такозваног фракинга и саме производе много више гаса него раније и волеле би да тај гас продају у Европи. Дакле, ради се о геополитици и о много пара.“

Један од аргумената каже да овим гасоводом, као и Турским током, Русија покушава да остави Украјину без икаквих прихода од транзита гаса. Тренутно Кијев зарађује око три милијарде евра годишње од транзита руског гаса, али уговор две практично зараћене земље истиче крајем године. Но пре пар дана су се Москва и Кијев договорили о наставку сарадње.

„Ствари се морају назвати правим именом: америчке санкције против Северног тока 2 нису ништа друго до чиста уцена. Доналд Трамп хоће да Европи продаје 'прекрасни' гас добијен фракингом. Руска конкуренција му је трн у оку. О томе се ради и ни о чему другом“, пише у коментару Редакцијске мреже Немачке чије текстове преузима велики број листова. Додаје се: „Ко има такве савезнике, њему непријатељи и не требају.“

Даље пише да и Владимир Путин „бескрупулозно“ користи „енергетско оружје“ да уцени околне транзитне земље. „Али Северни ток 2 не повећава зависност Немачке од Москве. Јер, Русија је упућена на приходе од продаје гаса. Није без разлога још Совјетски Савез био поуздани испоручилац гаса у свако доба, чак и усред Хладног рата.“

Другачији тон је у коментару Франкфуртер алгемајне цајтунга: „Треба да подстакне на размишљање да у Вашингтону у овој ствари – упркос затрованој политичкој атмосфери – влада надпартијски консензус као у мало којем другом пољу политике. Још током мандата Барака Обаме изношене су масовне критике на рачун Северног тока 2.“

Подсећа се да је Немачка годинама игнорисала примедбе и Европске комисије, Француске, али пре свих Пољске и балтичких земаља. „Безбедност у најширем смислу обухвата и енергетску безбедност. А она се успоставља само заједнички. Оно што радимо, тиче се и наших суседа и савезника, и обратно“, додаје се у коментару.

Да је Немачка „потценила“ политички значај пројекта сада каже и Петер Бајер, координатор немачке Владе за трансатлантске односе. „Наши европски партнери су у врло раној фази изнели критике на источни гасовод. Предуго то нисмо узимали за озбиљно.“

Ричард Гренел, амерички амбасадор у Немачкој, изјавио је за недељно издање таблоида Билд да су санкције „врло проевропска одлука“. Каже, многе европске земље су молиле Америку да реагује јер се нарушава енергетска независност Европе. „Петнаест европских земаља, Европска комисија и Европски парламент су сви имали сумње у овај пројекат“, додао је Гренел.

Руски председник Владимир Путин је на конференцији за новинаре још у четвртак рекао да ће Русија одговорити Америци реципрочно. Путин је уверен да ће гасовод бити завршен.

Прочитајте ОВДЕ   како се то распламсава рат на Арктику.

Извор: Дојче Веле на српском

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА