Општи утисак је да у целој драми званој "хрватски избори" наши политичари желе да остану по страни, јер многи или нису били упућени или нису хтели да јавно искажу свој став. Ипак, иако помало невероватно, делује да су се власт, тако и опозиција сложили у оцени да је за Србију најбоља она страна коју су подржали Срби у Хрватској.
- Србија се не меша у изборе у Хрватској, Милорад Пуповац и СНВ знају шта је најбоље за Србе. Како не бих волела да се било која држава меша у изборни процес у Србији, на исти начин не желим да на било који начин утичем на председничке изборе у Хрватској - објаснила је потпредседница Владе Србије и министарка гађевинарства саобраћаја и и инфраструктуре Зорана Михајловић која је ипак дала препоруку српским сународницима у Хрватској да послушају шта имају да им кажу Милорад Пуповац и Српско национално вијеће.
На питање како би власт Колинде Грабар Китаровић са једне, а Зорана Милановића са друге стране могла да се рефлектује на дијалог Србије и Хрватске, Михајловићева каже да су мир и стабилност у региону приоритет.
- Србија ће у обостраном интересу сарађивати и градити најбоље могуће односе са свим легитимно изабраним представницима у Хрватској кога год да изаберу грађани суседне државе. Однос Србије и Хрватске је од великог значаја и наш је интерес сарарадња са свима у региону како бисмо сачували мир и политичку стабилност као предуслов економског раста и бољег живота наших грађана - закључила је министарка.
О томе коме Срби треба да дау предност када је реч оизбпорима у Хрватској са министарком се у свом одговору донекле сагласио и члан председништав Покрета слободних грађана Павле Грбовић.
- За Србију би било боље да победи онај кандидат ког су подржали Срби у Хрватској, а то је Зоран Милановић. Грађани Хрватске се налазе пред сличним избором са којим су се суочили грађани Србије 2012. године. Са једне стране је кандидат чији избор омогућава макар одржавање привида нормалности политичког живота и мање тензија и бомбастичних изјава. С друге стране је кандидат деснице и популиста због чијих иступа су грађани већ осећали непријатност, а сва је прилика да би се то понављало и у будућности - истиче Грбовић додајући да је његов лични став да би власти у Србији више одговарала победа Колинде Грабар Китаровић због, како каже, наставка политичког "пинг-понга" и прикупљања "јефтиних поена и потенцирања сукоба из прошлости".
Он се осврнуо и на то то ко би у овој изборној трци могао да оствари предност и тако постане нови или стари председник.
- Што се тиче другог круга, математика говори да веће шансе има кандидат деснице, а то је актуелна председница, међутим избори нису увек прост збир. Господин Милановић је у финишу кампање успео да исплива на прво место и његови наступи изгледају као наступи победника, што се не може рећи за серију гафова његове противнице - објашњава Грбовић и закључује освћући се на политичке прилике у Србији да му је тренутно незамислива неизвесна изборна трка, дебата политичких противника и изборни процес који не обилује гомилом неправилности, те да је то његов најјачи утисак.
Шеф посланичке групе СПС у Скупштини Србије Ђорђе Милићевић није желео много да полемише о томе ко ће победити на изборима у Хрватској.
- Не могу много да се мешам у изборе у другој држави. Оно што свакако могу да оценим је да нисам много оптимистичан када је било ко од два кандидата у питању, па сматрам да се неће много тога променити у односу према Србији било да Грабар Китаровић остане на челу државе или да дође Зоран Милановић - објашњава Милићевић.
Он је истакао да је Србија та која инсистира на добросуседским односима, што се не може рећи за другу страну. Он је закључио да је на Србији да настави "да ради свој посао" и гради мостове са Хрватском, али понавља, да исто не очекује са друге стране, будући да смо имали прилике да видимо како су се оба кандидата односила према нашој држави јер су или су били представнии власти.
Поставили смо слична питања и једном од лидера Савеза за Србију Бошку Обрадовићу, али он је истакао да "постоје важније теме од те за Србију као што је власт Александра Вучића".
Да ли ће доћи до укидања полиције Републике Српске, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Блиц