Овај дан у црквеном календару обележен је црвеним словом и представља спомен на дан када је Пресвета Богородица предата на службу Богу. Богородица се сматра заштитницом жена породиља и разна су народна веровања везана за моћ икона на којима је она представљена.
Према народним веровањима, сточари славе Ваведење како би им Богородица заштитила стоку од звери, а у источној Србији су на основу времена тога дана предсказивали род усева – ведро небо обећава добру летину.
У појединим таковским селима је био обичај да се на сутрашњи дан након службе остане код цркве и да се ту први пут појаве све младе које су се удале те јесени, а у селима јужног Поморавља све жене које немају децу, одлазе у манастир Црквицу где се читаву ноћ моле како би добиле пород.
На сутрашњи празник добро је отићи на службу у цркву. Црвено слово, пост је обавезан. Ваведење је слава манастира Хиландар на Светој Гори, па ће братсво српске царске лавре прославити празник своје заштитнице и заштитнице читавог Атоса. Према предању, Богородица је једина жена која је ступила на тло Свете Горе на свом мисионарском путовању по повратку из Свете Земље.
На православним иконама посвећеним овом празнику слика се Богородица у пратњи девојака са упаљеним воштаницама, а једна од најлепших представа је славска икона манастира Хиландар.
Зашто Република Србија дискриминише грађане Руске Федерације? Шта није дозвољено држављанима РФ код нас сазнајте ОВДЕ.
Извор: Курир