Најновије

ХРВАТСКО ПРЕСЕДАВАЊЕ ЕВРОПСКОМ УНИЈОМ: Шта ће се променити?

Први пут од уласка у чланство Европске уније, званични Загреб дошао је на ред за председавање Саветом ЕУ.

Илустрација (Фото: pixabay. com)

У некадашњој средњој школи у хрватском Доњем Лапцу, затвореној јер нема довољно ђака, данас се налази седиште организација које се баве бригом о старима. Ово је слика која верно представља реалност овог личког места, до кога се дуго путује и лети, а камоли по зимским чаролијама.

И Доњи Лапац у првих шест месеци 2020. године постаће „престоница“ ЕУ – захваљујући чињеници да Хрватска долази на ред да председава Саветом Европске уније.

Под слоганом „Снажна Европа у свету пуном изазова“, званични Загреб предводиће део европских институција на чије чело долази ротацијом свих чланица, а место преузима од Финске. Хрватску ће наследити Немачка на месту председавајуће, у другој половини 2020. године.

Шта ЕУ значи у Хрватској

Када је 1. јула 2013. Хрватска постала чланица ЕУ, Весна Пусић била је министарка спољних послова – поносна на резултат процеса на коме је радила више од деценије. Када се пред прво хрватско председавање упита о емоцијама, добију се и неке друге нијансе.

– Осећам комбинацију поноса и стрепње, смрзавања. С једне стране ми је јако драго и поносна сам да након толико година од почетка процеса придруживања долазимо до тога да Хрватска председава Европском унијом. Ипак, пре неколико месеци, осећала бих само стрепњу, али су се у међувремену неке државе чланице, пре свих Немачка, додатно ангажовале – каже Весна Пусић за ББЦ на српском.

– Ни свет, ни ЕУ нису оно што су били кад је Хрватска почела интеграције. Ипак, од Хрватске се не очекује да нађе решења за светске кризе. Главна тема за Хрватску, а мислим и за ЕУ, биће шест земаља Западног Балкана. То је тема у којој Хрватска може и мора да одигра кључну улогу, за разлику од осталих важних проблема где ће Хрватска бити модератор расправе од кога нико не очекује решења – закључује Весна Пусић.

Шта подразумева председавање Саветом ЕУ

Савет ЕУ је тело у коме се састају национални министри из свих земаља Уније како би доносили законе и ускладили политику. Чине га ресорни министри, у зависности од теме о којој се расправља.

На челу Савета на шест месеци смењују се државе чланице – у другој половини 2019. године, председавајућа је Финска, док ће у 2020. години то бити Хрватска, па Немачка.

Земља која председава има задатак да иницира рад Савета на законодавству Уније, да осигура континуитет програма ЕУ, побрине се да процеси доношења закона буду у складу са правилима, као и да сарадња међу државама чланицама тече неометано.

Због свега тога, европски прописи од земље која председава захтевају поштен и неутралан приступ.

Председавајућа земља има два основна задатка – да планира и председава састанцима Савета, као и да сарађује са осталим институцијама Европске уније, пре свих председником Европског савета (тренутно Белгијанац Шарл Мишел) и високим представником за спољну политику и безбедност (тренутно Шпанац Жозеп Борел).

Снимак сукоба народа Црне Горе са полицијом можете погледати ОВДЕ.

Извор: Би Би Си

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА