Снажно сунчево зрачење, које непрекидно бомбардује планете у нашем сунчевом систему које не уживају заштитну магнетосферу сличну земљиној, и даље је један од главних ризика који спречавају људске напоре за успостављањем колонија на Месецу или Марсу.
Руски инжењери су развили заштитни систем за који се надају да ће моћи да заштити космонауте од смртоносног гама зрачења током њихових летова до Месеца на свемирском броду Oryol (‘Орао’), открио је Вјачеслав Шуршаков, шеф одељења за безбедност од зрачења на Институту за биомедицинске проблеме Руске академије наука.
“За Oryol смо смислили локални одбрамбени систем који ће заштитити одређени део тела космонаута … Oryol ће летети изван Земљине магнетосфере, где је утицај космичких зрака јачи, што значи да ће космонаути морати да заштите свој најважнији орган – мозак “, рекао је Шуршаков у интервјуу.
Из тог разлога, рекао је, научници су предложили стварање посебне капе или шешира које космонаути могу да носе на глави како би их заштитили од сунчевих бљескова.
Према мишљењу научника, недавни копнени експеримент у ком је коришћено руско свемирско одело Орлан показало је да су његове најугроженије тачке током излета у свемиру рукавице, а следе кацига и рукави. Сада, научници из Русије и Немачке предлажу експеримент са Орлановим свемирским оделом, које је дошло до краја радног века, у ком би свемирско одело било напуњено мерном опремом и постављено изван Међународне свемирске станице како би се дугорочно мерила његова отпорност на зрачење.
Шуршаков је такође открио да су научници из Института за биомедицинске проблеме пронашли решење за радикално побољшање заштите од зрачења у стамбеним просторијама на руском модулу ИСС-а. Генијално решење садржи заштитну завесу сачињену од влажних марамица.
„Марамице /улошци су засићени са до 70-80 одсто воде и добро штите од зрачења. Космонаути их користе за хигијену, али с обзиром на то да се на броду налазе у већој колчини, ми смо то искористили ”, рекао је. Према званичнику, уградња ове завесе од влажних марамица смањила је дозе зрачења у кабинама руског модула за чак 30-40 одсто.
„Желели смо да створимо још једну завесу за другу кабину у модулу Звезда, али постоје проблеми с процедурама војног пуштања у погон и финансирањем. Стога смо одлучили да побољшамо већ постојећу завесу, користећи пластичне улошке уместо влажних марамица, које још боље штите од зрачења “, објаснио је Шуршаков.
Деценија искуства у експериентима зрачења
Руски свемирски програм деценијама настоји да побољша заштиту од зрачења. Руски сегмент ИСС-а експериментисао је на овом подручју дуже од деценије користећи лутку Матрyосхка, која садржи материјал еквивалентан ткиву који би треблао да опонаша својства људског тела. Већ касних педесетих година совјетске свемирске летелице послате су на Месец и добиле задатак мерења нивоа зрачења, како током лета, тако и у земаљским истраживањима месечеве површине.
Ови експерименти наставили су се 70-их и 80-их година, на свемирским станицама Салyут и Мир, као претходници савременог ИСС-а.
Пројекат Oryol је свемирска летелица с могућношћу делимичног, вишеструког коришћења. Шеф Росцосмоса Дмитриј Рогозин наговестио је да би тестирање лета Орyол требало да се заврши до 2028. године. Први тестни лет система тренутно је заказан за 2023. Ако све буде ишло по плану, руски космонаути ће слетети на Месец до 2030. године.
Немачка је могла да победи у Другом светском рату да није напала Русију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com