„Ова иницијатива Москве, по мени, треба да повећа заинтересованост САД за продужење Споразума о офанзивном наоружању, пошто се без овог Споразума не може међусобно вршити мониторинг нуклеарног наоружања, укључујући комплексе ’Авангард‘“, изјавио је Легволд у Женеви на маргинама седнице Луксембуршког форума.
„Међутим, да ли ће ова иницијатива профункционисати — велико је питање“, сматра експерт.
„Сумњам у то. Не мислим да ће Американци рећи: ’То је заиста добар разлог да се сачува Споразум‘. Са песимизмом гледам на перспективу продужења Споразума СТАРТ-3, без обзира на то што су главни противници тога Џон Болтон и неки од његових колега већ отпуштени из администрације“, нагласио је професор.
По његовом мишљењу, све већу улогу по овом питању игра унутарполитички фактор: у САД ће наредне године бити одржани председнички избори, док се за продужење СТАРТ-3 залажу противници Трампа из Демократске странке.
Луксембуршки форум за спречавање нуклеарне катастрофе једна је од водећих међународних невладиних организација које проучавају сферу нуклеарне безбедности. Он обједињује експерте из Русије, САД, Велике Британије и других држава, укључујући бивше министре.
Овај ракетни комплекс, који изазива крајњу нервозу код Американаца, по плану треба да буде предат Оружаним снагама Русије до краја ове године. Крајем новембра „Авангард“ су показали америчким инспекторима. Министарство одбране је нагласило да је руска страна извршила презентацију у циљу очувања Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања.
До краја овог месеца у Србији ПВО системи „Панцир-С“! Више о томе прочитајте ОВДЕ!
Извор: rs.sputniknews. com