У разговору са новинарима, Медведев је подсетио да је Запад једном озбиљно размотрио ову опцију, те да је Москва тога свесна.
"То би у ствари била објава рата, али свеједно о томе је разговарано", рекао је руски премијер и додао да је то један од разлога зашто Влада разматра начине како да заштити руски део интернета.
Глобални међубанкарски систем Свифт омогућава прекогранична плаћања између 11.000 финансијских институција у више од 200 земаља широм света. Први позиви за искључење руских банака са мреже за пренос новца појавили су се 2014. године као одговор на наводну улогу Москве у сукобу у Украјини.
Идеју је поново покренуо прошле године специјални изасланик Вашингтона за Украјину, Курт Волкер. У интервјуу за "Глас Америке", Волкер је рекао да је таква "нуклеарна опција" још увек на столу, али да ће "коштати све који буду умешани".
У јеку потенцијалне претње да ће бити одсечена од Свифта, Русија је почела да ради на алтернативи - на домаћем развоју мреже финансијских порука под називом СПФС. Систем функционише по истим стандардима као и Свифт и већ се користи у земљи. Подешен је да буде повезан са кинеским прекограничним међубанкарским платним системом ЦИПС и индијским будућим механизмом плаћања. Руски платни систем ће такође радити са иранским СЕПАМ-ом, јер иранске банке немају приступ Свифту од прошле године, након што су му САД поново увеле санкције.
Западни Балкан између Брисела и Париза? Више о томе ОВДЕ.
Извор: vostok.rs