Нови закон третира као културно добро државну имовину коју користе верске заједнице, а то се односи на изграђене верске објекте или земљиште прибављено из јавних прихода који су били у државној својини пре 1918. Једини изузетак су објекти и земљиште за које постоји доказ о праву својине верских заједница над тим објектима или земљиштем.
- Верски објекти и земљиште које користе верске заједнице на територији Црне Горе, који су изграђени, односно прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1. децембра 1918. године и за које не постоје докази о праву својине верских заједница, као културна баштина Црне Горе, државна су својина - пише у члану 62 Предлога закона о слободи вероисповести.
Као датум пресека узет је 1. децембар 1918. јер је тада формирана заједничка држава Срба, Хрвата и Словенаца.
У поменутом члану се даље наводи да верски објекти који су изграђени на територији Црне Горе заједничким улагањима грађана до 1. децембра 1918. године, а за које не постоје докази о праву својине, као културна баштина Црне Горе, такође су државна својина.
Уколико се утврди да је имовина државна, верска заједница ће, како се наводи, наставити са коришћењем објекта и земљишта, али само до даље одлуке надлежног државног органа, чиме се, како су у неколико наврата указивали из СПЦ, директно отвара могућност да СПЦ остане без имовине у Црној Гори. И то након векова располагања тим објектима и земљиштем.
Шешељ добио орден за унапређење међународних односа Крима! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф