То је показало је истраживање Националног института за демократију из Вашингтона (NDI) „Западни Балкан између Истока и Запада“.
Истраживање је спроведено у четири земље (Црна Гора, БиХ, Србија и Македонија) и обухвата ставове грађана и извештавање медија о страним факторима, преносе црногорске „Вијести“.
Наклоњеност црногорских грађана Русији, Кини и ЕУ је на сличном нивоу док се САД котирају боље него у Србији где се САД и ЕУ котирају негативно у односу на Русију и Кину.
У Црној Гори је, према истраживању, упркос чланству у НАТО-у, већина испитаника исказала негативан став према највећој војној алијанси.
Кад је реч о региону, грађани БиХ деле проевропску оријентацију, али су Срби, Бошњаци и Хрвати подељени по ставовима о Русији и НАТО-у. У ентитету Федерација већу подршку има Запад, док пропорционално у ентитету Република Српска већа подршка је на страни Истока
Истраживањем је обухваћена и веза између медијског извештавања и ставова грађана на Западном Балкану.
У Црној Гори, наводи се у истраживању, Запад и Кина медијски су представљени углавном у позитивном контексту, док је Русија приказана у негативном контексту.
Медији у Србији највише извештавају о ЕУ, САД и Русији. Русија и Кина су углавном представљене позитивно, док се о САД и ЕУ извештава углавном неутрално, или негативно када је реч о Америци. У Србији се, наводи се у истраживању, види веза између медијског извештавања и ставова грађана.
Како се америчка ноћна мра остварује, погледајте ОВДЕ.
Извор: ИН4С/Вијести