Нешто више од месец дана уочи годишњице мартовског погрома на КиМ, Бранстром за Политику каже да су били свесни тензија које су постојале тих дана, али ипак изненађени интензитетом напад јер, како објашњава, нису били спремни за догађаје који су уследили.
"Иако нисмо били спремни за интензитет насиља, успели смо да сачувамо село Чаглавицу захваљујући професионалном односу војника и команданата бригаде. Такође су нам помогли добри људи, и Албанци и Срби", прича генерал Бранстром, којег лист представља као човека који је одиграо одлучујућу улогу у спречавању потпуног уништења српске Чаглавице.
Према његовим речима, иако се НАТО бринуо о безбедносној ситуацији, заједно са осталим члановима међународне заједнице, није дошло до спречавања насиља у марту 2004. године.
"Од дана када је наша бригада била распоређена на терен 2003. године интензивно смо се фокусирали на циљ да разумемо шта се дешава. Такође смо напорно радили да будемо спремни на реаговање уколико се нешто лоше деси. Надам се да ће у будућности међународна заједница моћи да обезбеди методе за уочавање првих сигнала евентуалног надолазећег насиља и да реагује на њега. Процене готово целе међународне заједнице о ситуацији на Косову 2004. године уочи насиља нису биле тачне'', прича Бранстром.
Он подсећа да Шведска није чланица НАТО, али да је упркос томе годинама сарађивала са алијансом на многим пољима, од којих је једно подршка миру.
"Ја сам био командант шведског батаљона на Косову током 2000. године, а када је НАТО 2003. понудио Шведској да преузме одговорност за једну мултинационалну бригаду на Косову, било ми је драго што ми је поверен положај командира бригаде", рекао је Бранстром.
У исто време док се одигравала драма у Чаглавици, прича генерал, слична ситуација одвијала се у Приштини, где су нападнута два стамбена блока у којима су живели Срби.
"Поједини припадници наше бригаде уочили су претњу у Приштини и спровели операцију спасавања током ноћи између 17. и 18. марта, када су сачувани бројни животи. Бројни наши војници су због повреда завршили у болници", прича генерал.
Према његовим речима, осећај је био лош у данима након немира на Косову 2004. године, али је постојала и одлучност да се уради све што је могуће како би се фокусирали на најважнији циљ у том тренутку - заустављање насиља и заштита српског народа, инфраструктуре и културног наслеђа.
"Мислим да већина мојих колега и пријатеља из међународне заједнице дели моје мишљење, иако могу да говорим само у своје име", додаје генерал Бранстром.
Бранстром сматра да НАТО и даље игра значајну улогу у одржавању безбедности за све народе на Косову.
"Када то кажем, такође је важно споменути и Уједињене нације, Европску унију и ОЕБС, међу бројним другим међународним чиниоцима", рекао је генерал.
О свим могућим сценаријама за решење питања КиМ прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг/Политика