Богатије земље Источне Европе привлаче радну снагу из сиромашнијег комшилука, мамећи их високим платама, слободним данима, продуженим одморима...
Ако ни њих нема довољно, запошљавају се радници из Азије и Африке, пише Вечерњи лист.
Најсиромашније чланице ЕУ Бугарска и Румунија предњаче по запошљавању радника из Вијетнама, Индије, Турске, Непала, Кине, Марока и Бангладеша. Остале државе, које могу платити нешто више, стимулишу суседе. Украјинци, Молдавци, Срби и грађани БиХ слове као пожељна радна снага за све напредне транзицијске државе.
Више од милион Украјинаца попуњава празнине на пољском тржишту, Молдавци долазе у Румунију и Бугарску, а за наше држављане се "туку" Словаци, Чеси и Мађари. Босанци су први избор за Хрватску и Словенију.
Баш из Словеније је недавно стигла вест да тамошња фабрика свима који доведу или препоруче радника даје 250 евра стимулације.
Сличне стимулације одавно се исплаћују и у Пољској. Хрватска се ове године прилично агресивно укључила у трку за радницима давањем зеленог светла за 50.000 нових радних дозвола, за разлику од, рецимо, Румуње, чија је влада допустила 20.000 нових страних дозвола.
Сви, дакако, прво покушавају искористити властите ресурсе па, осим студената и пензионера, поједине земље, попут Пољске запошљавају и затворенике. Чешки индустријалци радницима нуде додатну недељу годишњег одмора и обавезан дневни одмор, док ауто-бранша у Словачкој обећава отпремнине већ након 60 дана рада.
Словачке фирме радо представљају и као породиичне, па супруге њихових радника имају предност код запошљавања или се посао мужа и жене уговара у пакету.
Ројтерс је писао о сестринској фирми једне мултинационалне компаније у Бугарској која радницима који дођу у Софију нуди 2.500 евра годишњег бонуса, масаже, бесплатан фитнес.
Бугарска влада је објавила да су главнину квота за странце искористили радници из Вијетнама, Индије, Украјине, Турске и Русије, док Румунија запошљава раднике из Вијетнама, Турске, Непала, Кине, Србије, Молдавије, Марока, Бангладеша, Филипина и Бразила.
Мађарска редовно одобрава стипендије босанскохерцеговачким ученицима и студентима, а широке руке је и према радницима из Србије.
Прочитајте ОВДЕ ко то планира да спречи одлив младих из Србије.
Извор: Вечерњи лист