"Иза овог изјављивања емоција је апсолутно конкретан прагматичан трговински приступ, агресиван, који нема никакве везе са правилима међународне трговине. Приступ који се понекад граничи са рекетирањем. Мислим на различите одредбе закона, укључујуц́и и оне чији је циљ слом различитих енергетских пројеката руских компанија, подривање активности руских банака са државним учешћем. То није ништа друго него покушај да се мерама нелојалне конкуренције конкурентне руске компаније потисну са тржишта и тако ослободе место за амерички бизнис и америчке производе", објаснио је Песков.
Он је напоменуо да Русија није сагласна с тим и да то сматра неприхватљивим, као и да ови поступци могу да имају погубне последице.
Песков је, коментаришући претњу од нових антируских санкција, рекао да се не треба надати да ће се односи Русије и Сједињених Америчких Држава побољшати, нити да ће доћи до одрживе ремисије болести русофобије.
"Теоретски, увек се треба надати најбољем, а припремати за најгоре. У овом случају, расположења у америчком Конгресу и америчком Сенату, не треба се надати икаквом побољшању у нашим билатералним односима и барем стабилној ремисији болести русофобије. Видимо да је то тако побеснела русофобија, апсолутно емоционална, која се не заснива на експертским подацима, иначе се у таквим нацртима закона не би говорило о некој дестабилизујуц́ој улози Русије у Сирији, већ би се, напротив, признавала одлучна и кључна улога Русије у спасавању региона од тероризма", одговорио је Песков на питање како Кремљ оцењује претњу санкцијама и за шта Русија треба да се припреми.
Према речима портпарола руског председника, аутори многих сличних нацрта закона износе такве иницијативе не схватајући о чему се ради јер су "заробљеници тих русофобичних емоција".
У среду су амерички сенатори демократе и републиканци дали на разматрање документ о ограничењима против банкарског и енергетског сектора, као и против државног дуга Русије. Као разлози су наведени "мешање у изборе у Сједињеним Америчким Државама", "злонамерни утицај у Сирији" и "агресија у Украјини".
Осим тога, предложено је да се санкције уведу против сектора бродоградње ако Русија прекрши слободу пловидбе у Керчком мореузу. Москва је више пута демантовала оптужбе на све ове теме.
Прочитајте ОВДЕ ко је најбогатији политичар у Европи.
Извор: rs.sputniknews. com