Како пише Индепендент, овај носач авиона биће опремљен са две ескадриле авиона Ф-35, а очекује се да ће министар одбране Велике Британије Гавин Виллијамсон лично обавити слање носача авиона "Краљица Елизабета” на Пацифик.
Британски лист додаје да Велика Британија покушава да заустави Русију и Кину, које “крше међународно право” и “поново се појављују” са обновљеним оружаним снагама.
Такође се указује на то да Велика Британија након Бреxита има своју највећу прилику у последњих 50 година да, када напусти Европску унију, изнова дефинише своју улогу у свету. Стога Лондон настоји да створи “нове савезе” и да делује по потреби.
Осим тога, извори блиски Виллијамсону наглашавају да министар одбране Велике Британије није заговорник употребе алата “меке силе”. Вилијамсон верује у употребу “тврде силе”, када је то потребно, пише Индепендент.
Чак је и Мајкл Кларк, члан студијске групе британског Краљевског института за услуге (РУСИ), нагласио потребу да се Уједињено Краљевство ангажује са остатком света и распореди трупе на Пацифику.
Прошле године је Велика Британија, по први пут од 2013, распоредила три ратна брода на Пацифику . Носач авиона “Сатрленд ” спровео је војне вежбе заједно са аустралијском морнарицом у марту, а пловио је и кроз Јужно кинеско море.
Део Јужно кинеског мора такође траже Филипини, Брунеји, Вијетнам , Малезија и Тајван. Западне земље, посебно Сједињене Државе, повремено спроводе ратне вежбе у регији и изазивају Пекинг, који тврди да има апсолутни суверенитет над спорном воденом површином и неколико тамошњих острва.
Џихадисти ИД побегли у своје последње упориште и ликвидирали више од 15 сабораца! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Logicno.com/Саша Ф.