Анкета познате социолошке компаније Pew Research Centre, показала је да чак 46 одсто житеља Канаде сматра Сједињене Државе највећом претњом својој земљи, а да у тој улози Русију види 32, а Кину 31 одсто анкетираних.
У Мексику највећом претњом сматра САД 64 одсто становништва, а Русију и Кину – мање од трећине (32 и 31 одсто). Дакле: двоструко мање.
А још се разоткрило да су САД главни извор страха и зазирања и за држављане Немачке, Француске, Јапана, Јужне Кореје.
Треба ли посебно наглашавати да су то земље које се сматрају блиским САД.
Сличне резултате дало је истраживање припремљено за управо завршену Минхенску безбедносну конференцију.
Познати немачки Фонд Фридриха Еберта утврдио је да безмало 50 одсто Немаца сматра Сједињене Државе главном претњом миру у свету, а Русију – 33 одсто. Такође: да се у Француској Америке боји 24 одсто, а Русије једва 12 одсто.
Индикативно је и што политику санкција против Москве подржава трећина Француза, а 43 одсто јој се противи.
У Немачкој се само 17 одсто слаже са антируским санкцијама, док им се противи 75 одсто!
Зато се ни у Минхену није могло сакрити да је Америка главни проблем и за Европску унију и њене структуре. А да је за ЕУ посебан изазов то што у свету почиње надметање и сукобљавање суперсила – САД, Кине и Русије – за које ни Брисел, ни Париз и Берлин нису припремљени, нити имају `план Б` за случај да дође до слома трансатлантског система безбедности.
Организатори Минхенске конференције у њен завршни документ унели су инсистирање на «стратешкој аутономији ЕУ у спољној политици», али и указивање – да се многи у ЕУ боје такве аутономије.
А нису ни покушали да одговоре на неизбежно питање: због чега се унутар ЕУ народи више боје Америке него Русије, а у Бриселу, Берлину и Паризу све је засновано проглашавању Москве за главну опасност?
Ево шта све може свемирски суперловац МиГ-41, најбржи војни авион на свету! Погледајте ОВДЕ видео.
Извор: fakti. org