Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће грађани ускоро на изборима одлучивати о томе ко ће бити на власти, а ко у опозицији.
Драган Ђилас каже да не обраћа пуно пажњу на оно што Вучић прича, јер је, каже, хиљаду пута слагао. Ђилас поручује да избора не може да буде, јер не постоје услови.
"Пет телевизија је под контролом, две које су показивале трачак слободе купљене су парама од Телекома, новине су под контролом, притисци по Србији, ови што подржавају протесте у Лазаревцу пребачени су на друга места. Ако немате слободу да сазнате шта се дешава онда нема избора".
Како је нагласио, без слободних медија избори у Србији не постоје.
"Говоримо о изборним условима, немамо услове ни за парламентарне, ни за локалне изборе. Подржао бих да се и Вучићев мандат стави на проверу, јер је и тај мандат добио под нерегуларним условима".
На питање шта опозицији доноси бојкот парламента, Ђилас поручује да нема више демократије и да опозиција ништа не добија тиме што седи у парламенту и трпи увреде.
"Изнели смо толико идеја у Београду, никад ниједан предлог није ни разматран, само смо оптужени да смо криминалци. Какве користи има да ми причамо кад нас мало ко чује, а власт нас само вређа".
О састанцима у Бриселу: Мекалистер ће нас звати кад дође у Србију
Лидери Савеза за Србију Драган Ђилас и Вук Јеремић састали су се почетком месеца у Бриселу са представницима Европске комисије.
"Имао сам разговоре у делу Европског парламента где су социјалдемократе, очекујем њихову делегацију у Србији, имали смо састанке с Дејвидом Мекалистером, људима из ЕК, рекли им шта су наши ставови, да се залажемо за европске вредности, али да не видимо напредак ка ЕУ јер Србија не испуњава ни поглавља која су отворена. Мекалистер је рекао да ће нас звати на састанак кад дође у Србију, он каже да се у извештају ЕК налази 90 одсто онога што се налази у извештају Фридом хауса. Мислим да је посао опозиције да има ту врсту комуникације као што је и власт има".
Ђилас каже да су им пренели да постоји широк фронт у виду СЗС, као и да се широм Србије одржавају протести и да сви имају жељу да се нешто мења.
"Прво да се изборимо за слободу и демократију па онда можемо да идемо даље. Подсетио сам их и на ДОС, где сте имали људе национално опредељене с једне стране, а с друге стране Грађански савез и Лигу. Кад се земља врати у слободу, изаћи ће самостално на изборе са својим програмима".
Како каже, њему је најважније да ли грађани у Савезу за Србију виде алтернативу.
"Вучић има три стуба помоћу којих влада. То су медији које контролише, друга полуга је спрега новца и криминала и треће је подршка међународне заједнице коју је завредио причом и прихватањем Бриселског споразума који Тадић није хтео да прихвати. Шта ће бити став света о Вучићу ја не знам, нико нам тамо није рекао ово је став за Косово, већ да треба сами да решимо".
Ђилас је говорио и о односу организатора протеста, грађана и Савеза за Србију. Каже да је већина у СЗС била на власти у прошлости, нагласивши да су изгубили изборе 2012. године. Међутим, каже, живимо у систему у коме се стално говори како је раније било лоше и да се зато направио одијум.
"Људи су очекивали да ће бити боље после 5. октобра. Међутим, први протест је био у Крушевцу, ја сам позвао на шетњу у Београду, јавили су се млади људи и протест је кренуо. Покренула се Србија, људи хоће да покажу да ово у чему живимо није прихватљиво. Опозиција је прво потписала споразум за изборне услове, а сада Споразум с народом. Потребна је промена система, а не само промена власти".
Једна од тачака Споразума с народом је и формирање Владе експерата. Драган Ђилас каже да СЗС не жели да изађе с именима људи који би се нашли у тој влади, јер би онда они били константно на мети таблоида.
"Ако ти људи буду спремни јавно да кажу ја ћу их подржати. Ја знам шта се дешава с људима који се декларишу и како би њихови животи изгледали".
На питање зашто се нико од лидера опозиције не обраћа на протестима, Ђилас одговара да је грађанима много битније да чују шта имају да кажу Марија Богдановић, Зоран Ивошевић или Чедомир Чупић.
"Ова власт се руши, видим. Седам година траје прича, пре три месеца људи су мислили да ће Вучић да влада још 10 година. Данас сви мисле да ће бити још јако кратко на власти. Они који њега подржавају, међу њима је доста оних који мисле да он неће још дуго бити на власти. У свако место довозе аутобусе, не могу више толико људи да скупе. Све је више људи који кажу ми нисмо више део тога, много оних који су ушли 2012. сад су отпали из приче. Тај систем пада, питање је времена".
Кампања "Будућност Србије", у који је кренуо Вучић, најбоље показује колико су власт забринули протести, каже Ђилас.
"Што прави кампању ако је тако сигуран? Је л планирао пре три месеца или кад су на улицу изашли људи. Протести ће расти, мирни су и треба да буду. Та маса људи расте и наставиће се с новим формама. То се дешава, па у Македонији су били протести сваки дан да би се обезбедили изборни услови. Није нас било у дневницима РТС, сад нас има бар мало. Ми хоћемо шансу да победимо, могућност да на неким изборима ти грађани који потписују Споразум имају могућност слободно да гласају. Знате какви су бирачки спискови, притисак у предузећима. На слободним изборима СНС не може да има више од 30 одсто".
Грађани су сиромашни, имамо најмањи раст у Европи
У ауторском тексту за Данас, Драган Ђилас је оценио да је Србија уз поштовање препорука Међународног монетарног фонда постала земља у којој влада сиромаштво и поручио да никада неће подржати одлуку владе да проблем дефицита решава смањењем пензија и плата. Ђилас је написао да га занима како мере владе утичу на живот грађана, а не на дефицит буџета, јавни дуг и "сличне категорије које немају директне везе са животним стандардом људи".
"Грађани су већ сиромашни. Ја сам Џејмсу Руфу рекао ово се дешава, а ви хвалите нешто што није тачно. Повећан је дуг, смањили су плате и пензије да би се нешто уштедело...па толики је минус Србијагаса. ММФ је део целог тог процеса. ММФ служи властима као неко кога показују како је све добро. Како имамо раст кад имамо најмањи раст у Европи, како мања незапосленост кад је промењен начин рачунања. Бор и ПКБ вреде мање од Бамбија, како је то добро. Ја кажем то је катастрофа".
Драган Ђилас се састао у Скопљу са премијером Северне Македоније Зораном Заевом. Каже да су имали дуг и отворен разговор и да су Срби и Македонци пријатељски народи.
"Разговарали смо о многим стварима, да и власт и опозиција треба да се труде да зближе државе, упознао сам га шта се дешава на протестима, пошто је и у Македонији било протеста због изборних услова. То је начин како се води политика. Груевски је побегао, подаци говоре да је прошао преко Србије, ја мислим да је то погрешно, треба радиити на личним односима и на односима народа. Груевски је оставио доста лоших ствари, дошли су после неки људи спремни да реше проблеме и Македонија је кренула пут Европе".
Ђилас је рекао и да формирање странке иде добрим питем и да ће у марту бити приведено крају.
Амерички разарач кренуо ка Црном мору! Руси полудели, па одговорили у свом стилу. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Н1