Са личношћу и делима Николе Тесле упознат је читав свет. Његова далекосежна открића и проналасци у областима електротехнике, физике и радио технологије донели су светлу будућност, какву нико осим њега није могао ни да наслути. Међу његовим најпознатијим открићима су систем наизменичне струје, минијатурни електрични осцилатор, производња Икс-зрака, радио таласи и даљинско управљање. Веровали или не, оно што Тесла није измислио јесте “Зрак смрти” - проналазак који је требало да среди трошкове хотела Клинтон, у ком је провео последње дане свог живота. Познато је да је пред крај живота Тесла живео у сиромаштву.
Наиме, 1915. године је Варденклифски торањ продат како би се отплатили дугови које је Тесла имао у хотелима Валдорф-Асторија. До 1930. године Теслу је поново морио повећи рачун, овога пута у хотелу Гувернер Клинтон на Менхетну. Како није успео да обезбеди новац да исплати настали дуг, сетио се да менаџменту хотела понуди нешто непроценљиво: један од својих проналазака. Овај свој проналазак Тесла је називао “Теле силом”, премда је сада познат као “Зрак смрти”. О електричној огради која би једним потезом убијала велики број људи маштале су многе војске, а Тесла је уверио власнике хотела да је тако нешто и постигао. Тесла је за Теле силу тврдио да је довољно снажна да убије читаве војске или сруши авионе у секунди.
Када је Тесла умро 1943. године истраживачки центар МИТ, који је у том тренутку радио за Национални истраживачки комитет, одмах је претражио собу у којој је живео научник, како би пронашли тајно и опасно оружје. Џон Г. Трамп, стриц 45. председника САД-а, изјавио је да је пре него што је отворио смртоносну кутију размислио о свом животу. У дрвеној кутији, међутим, није било ничега осим мерних инструмената познатих као Витсонов мост који се користио за мерење отпора у свим електричним лабораторијама до краја прошлог века.
Замисао о оружју будућности, Тесла је спаковао са већ познатим електричним иструментима у кутију ванвременског изгледа, уз упозорење да би непрописно отварање кутије могло да резултира детонацијом. Ову причу Тесла је процењивао на десетине хиљада долара. Познати светски књижевник и хумориста, Марк Твен, био би поносан на фикцију свог доброг пријатеља.
Прочитајте ОВДЕ о мистерији сандука 23 у коме је било благо краља Александра Карађорђевића. Шта је то привукло пажњу Тита и Геринга?
Извор: nationalgeographic. rs