У оквиру новинарског истраживачког пројекта #GermanArms установљено је да се, за разлику од званичних уверавања, оружје направљено у немачкој прилично интензивно се користи у рату у Јемену. Открића немачког новинарског тима, у чијем раду су учествовали и новинари Дојче Веле, показују да војске и Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије користе немачку војну технологију за своје војне операције, како на копну, тако и на мору и у ваздуху.
У Јемену, земљи на Арапском полуострву, већ готово четири године влада рат, у којем је више десетина хиљада људи изгубило живот, а милиони цивила гладују.
#GermanArms је заједнички пројект Дојче Веле и угледног немачког магазина „Штерн“, редакције телевизијске емисије „Рапорт из Минхена“, истраживачког уреда „Лајтхаус рипорт“ и међународне инвестигативне мреже „Белингкат“.
До сада су представници немачке Владе у више наврата тврдили да они немају никакве информације о коришћењу немачке војне технологије у Јемену. „Ја о томе ништа не знам“, изјавио је немачки министар за привреду Петер Алтмајер недавно на Минхенској конференцији о безбедности.
Тим #German Arms је, анализом видео и сателитских снимака локализовао у Јемену различито оружје и војну технологију пореклом из Немачке.
Докази и индиције за коришћење немачког оружја
Тако се на пример један ратни брод саграђен у немачком бродоградилишту може видети на једном снимку луке у Моки. Непосредно пре тога су ту луку освојиле трупе војне коалиције коју предводи Саудијска Арабија. Неки други бродови из Немачке такође су идентификовани у луци Асаб у Еритреји. Асаб је важна база за спровођење блокаде јеменских лука.
#GermanArms је, осим тога, локализовао војна возила у Адену и од Ал Кавкаха у југозападном Јемену опремљена такозваним системима Февас немачког произвођача оружја „Динамит нобел дифенс“.
Осим тога, на видео-снимку једне арапске новинске агенције из октобра 2018, идентификован француски тенк типа Лелерк који је са стране ојачан додатним заштитним системом. Ту је очигледно реч о систему Клара, који је такође изашао из фабрике немачке фирме ДНД.
Има и индиција да су у борбеним акцијама саудијске авијације коришћени војни авиони типа Јурофајтер и Торнадо, исто као и авион-цистерна тима Ајрбус А330 МРТТ. У свим тим авионима користе се и делови произведени у Немачкој.
На конкретна питања истраживачког тима, немачка Влада није хтела да одговори. А произвођачи оружја стално тврде да раде у складу са законом.
За део те војне опреме, немачка влада издала је дозволу за извоз након почетка рата у Јемену – мада немачки основни политички принципи забрањују извоз оружја у земље које су укључене у војне сукобе. На питања у вези с тим, немачка Влада није желела да дâ одговор. Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати важе за стратешке партнере Савезне Републике Немачке.
Прочитајте ОВДЕ шта је то завршен посао Турске са Русијом, а оружје је у питању.
Извор: Дојче Веле