Најновије

НОВИНАРИ ИСТРАЖУЈУ: Постоје три сценарија за Западни Балкан, а најближи је...(ВИДЕО)

Новинар Зоран Пановић изјавио је у Новом дану да је имао увид у одређена истраживања која показују да постоје три сценарија за Западни Балкан.

Ана Брнабић са Жан Клод Јункером (Фото: Сајт Владе Србије)

"Оптимистички сценарио је да ми и регион стигнемо до Европске уније (ЕУ) можда баш до Јункеровог датума - 2025. године. Други сценарио је тзв. балкански лимбо - агонија која ће да траје у бесконачно. И трећи сценарио, 'балкански духови', то је повратак у прошлост, у међуетничку агонију. Мислим да је други сценарио најближи, ми живимо тај 'балкански лимбо' и мислим да ће у будућности бити известан", сматра Пановић и додаје да је тај сценарио бољи од повратка у прошлост.

Он подсећа да су све земље доборовљно ушле у ЕУ и да ће то бити случај и са Србијом односно да је нико неће натерати уколико то сама не жели.

Према његовим речима, евроскептицизам у Србији је у овом тренутку на неки начин реалистички став.

"У анкетама се показује да грађани највише воле Русију и Кину, није то више као што је некада било. Грађани Србије у једном тренутку су заиста били масовно за ЕУ, у великој већини", каже Пановић.

Он подсећа на Самит ЕУ у Солуну 2003. године када се говорило о "пакету Србије и Хрватске" и констатује да би сад чак и "пакет Србије и Црне Горе" био неизвестан.

"Ми отварамо два поглавља годишње, тим темпом тешко ћемо стићи до тог Јункеровог датума", оцењује Пановић.

Одговарајући на питање о порукама из Брисела у вези са бојкотом парламента у Србији, Пановић каже да бирократа из Брисела размишља "између стабилности за коју сматра да постоји и опозиције која му можда у овом тренутку не даје алтернативну стабилност да буде прихваћена као партнер".

"Није Запад довео на власт Српску напредну странку (СНС), али ју је прихватио у односу на бивше радикале као партнера. Тако да је опозиција сада у процесу да је Запад легитимише као партнера и могућу алтернативу Вучићу", сматра он.

Додаје да је неопходна нека врста посредника између власти и опозиције - или ЕУ или можда Српска православна црква.

Коментаришући писања о могућем повратку у Демократску странку (ДС) некадашњих лидера те партије, Пановић је рекао да је начин на који се ДС растурила "скандалозан".

"Најбитнија ствар што се тиче политичког система у Србији јесте да се смањи број политичких субјеката. Овде нико више не може да похвата колико има странака. Постоји политички простор који захвата демократски центар. Поделе постају све апсурдније, ово не личи ни на шта", каже он.

С друге стране, додаје Пановић, исто тако би било добро да се СНС једног дана профилише.

Прочитајте ОВДЕ ко је најјачи српски адут у борби за КиМ.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Да ли је ово “права” балканска мапа?

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА