"Приштина жели да протера српски народ, што се види на примеру усвајања нацрта статута рударског комбината "Трепче"".
То је изјавио помоћник директора Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Петар Петковић и додао да ће Србија учинити све да "Трепча - Север" настави да функционише.
"Влада Републике Србије је прошле године усвојила и одлуку да се крене у реализацију изградња фабрике акумулатора од 14 милиона евра, помажемо предузеће и раднике кроз ресорна министарства и Канцеларију за КиМ. Чинимо све што је до нас како бисмо сачували комбинат, неопходан за останак српског народа на КиМ", рекао је Петковић за РТС и истовремено позвао међународну заједницу да реагује.
Он је рекао да се понавља исти сценарио као 2016. године, када су у косовској скупштини два сата после поноћи посланици усвојили закон о "Трепчи" који предвиђа конфискацију имовине државе Србије, чиме је косовска влада постала власник 80 одсто целокупне имовине и капитала овог комбината.
Пар дана затим влада у Београду је донела одлуку којом се поништава тај закон, као и све радње и правне последице које проистичу, а једна од њих је и доношење статута који подразумева формирање новог предузећа "Трепча а. д." у приштинском систему којим се отварају врата за имплементацију овог закона.
"Када буде основано ново предузеће, садашње управљачке структуре и организационе јединице престају да постоје. То може да значи, свима је јасно, да хоће да блокирају рачуне и зауставе производњу и извоз концентрата олова и цинка, од чега 'Трепча - Север' и живи", рекао је Петковић.
Према његовим речима, то што статут предвиђа нови менаџмент, неће моћи физички да се и оствари, јер је "Трепча - Север" у Лепосавићу, а најважнији рудници Бело брдо и Црнац су уз административну линију према централној Србији.
Ипак, додаје Петковић, постоји опасност да ће блокирати рачуне и извоз производа и тиме довести у питање опстанак саме "Трепче" и плате за 3.000 радника.
Прочитајте ОВДЕ све детаље ове маратонске седнице у Приштини.
Извор: Б92/Танјуг/Прва