"ЕУ паралелно ради на како питању такси тако и на спремности да се што пре настави рад на правно обавезујућем споразуму. Моментум постоји, важна је политичка воља са обе стране“, наводе европски дипломатски извори.
У Бриселу напомињу да су у току контакти и са Београдом и са Приштином. И док из ЕУ поручују да су свесни да приштинске таксе на робу из Србије лимитирају наставак дијалога, засад нема одговора на питање да ли Брисел види и једнострано усвајање статута Трепче као могуц́и нови "камен спотицања“ у циљу наставка дијалога двеју страна.
Приштинска страна је још пре две године одбацила могућност да се о конфисковању рударско-металуршког и хемијског комбината "Трепча“, који су они прогласили "косовском имовином“, разговара у оквиру дијалога у Бриселу, тврдећи да је то "готова ствар“.
У ЕУ наглашавају да су они као посредници у дијалогу "спремни да раде онолико брзо колико се Београд и Приштина договоре“, али и да "погурају“ актере како би поново сели за сто.
"У разговору са председником Хашимом Тачијем поновила сам да таксе морају да буду повучене како би дијалог био настављен што пре. Нормализација односа је од кључног значаја са Косово, Србију, Западни Балкан и ЕУ. Нема више времена за губљење“, поручила је 1. фебруара шефица ЕУ дипломатије Федерика Могерини.
Комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан, који је директно укључен у разговоре о укидању приштинских такси на робу из централне Србије, каже да се нада "обнови позитивне динамике и поновном покретању дијалога Београда и Приштине“.
И Федерика Могерини и Јоханес Хан сматрају да још има времена да се искористи „моментум“ и дође до постизања правнообавезујућег споразума између Београда и Приштине током мандата ове комисије, који истиче у новембру ове године.
И док, званично, у ЕУ кажу да још немају конкретан датум за могући наставак дијалога Београда и Приштине, незванично се наводи да је Брисел спреман да организује састанак председника Александра Вучића и Хашима Тачија у данима који следе.
Прочитајте ОВДЕ шта Лазански мисли о отимању Трепче.
Извор: Танјуг