Снимци видео камера, полицијска скица, доказни материјал са увиђаја, резултати ванредног техничког прегледа возила, изјаве очевидаца, временске прилике, тежина повреда путника, као и обдукциони налаз настрадале жене... Све то је, према речима професора Саобраћајног факултета Милана Вујанића, потребно да би се утврдило којом се брзином пре судара кретала, а затим и којом је брзином у моменту судара “шкода” у којој је био Зоран Бабић ударила у “опел” у ком је погинула Станика Глигоријевић.
“Брзина којом је он ударио је једна, а брзина којом је возио пре тога, то не знамо. Немамо трагове кочења, не знамо ни да ли је кочио, можда има АБС, па је кочио без трагова. Чињеница је да се из тих оштећења, ако не узмемо у обзир и повреде не може добити поуздан податак о брзини у тренутку судара”, истакао је Вујанић.
До тог податка нису још дошли ни надлежни, с обзиром да је истрага у току. Међутим, као утврђен, податак о брзини објављен је у понедељак на насловној страни Информера. Наводе, да је "Бабићев возач ишао 52 км/х у тренутку удара" и да је то израчунао компјутерски софтвер.
Као извор за ту информацију наводе објаву на друштвеној мрежи Твитер особе која је навела да је урадила оквирну симулацију, у софтверском програму, на основу фотографија и снимака несреће пронађених на Твитеру.
“Програм не ради ништа. Рецимо за програм 'PC Crash' ви морате имати полицијску скицу коју уносите у програм, морате знати где су се зауставила возила, где је место судара. Ми знамо где је место судара, али не знамо где су се зауставила возила. Ово што су урадили преко мрежа, може одокативно бити између 50 и 80 км/х”, објаснио је Вујанић.
Информер од, како наводе, извора блиског истрази, преносе и изјаву Бабићевог возача дату на салушању у Основном тужилаштву у Нишу:
“Возио сам прописаном брзином. У тренутку ми је попустила пажња јер су се мењали знаци изнад наплатних рампи, који показују која је ручна, а која електронска наплата. Нисам знао у који канал да уђем. Тада је један аутомобил изненада ушао у моју траку и прoјурио поред нас, то ме је додатно збунило. У тренутку сам изгубио контролу над аутомобилом и десила се трагедија.”
Дозвољена брзина на аутопуту је 130 км/х. Неколико стотина метара пре наплатне рампе налази се први знак који упозорава да се брзина смањи на 80, ближе рампи возаче очекује још једно упозорење да је прописана брзина 40 км/х. Да ли се онда возач, како је према наводима таблоида изјавио кретао прописаном брзином?
“Ако би возио брзином од 40, не би овакав судар био, а моја процена је да ово није ни у судару 40 км/х”, казао је Вујанић.
По завршетку истраге, уколико оптужени возач не буде склопио нагодбу са Тужилаштвом, биће покренут судски поступак. У том случају, он би због тешког дела против безбедности саобраћаја могао бити осуђен на једну до осам година затвора.
Прочитајте ОВДЕ ко каже да "ако се правда поштује, возач који је убио жену, не би смео да се брани са слободе".
Извор: Н1