- Нема ниједног разлога да Приштина и Београд хитно не испреговарају мировни договор. Уместо тога ''дијалог о нормализацији'' у Бриселу некако таљига или је сасвим заустављен. За то постоје разлози: несретна висока представница ЕУ Федерика Могерини је на крају мандата, а у европским престоницама нема сагласности о томе да ли договор Београда и Приштине сме да обухвата и промене граница. И тако све стоји - пише Ернст у коментару за швајцарски Ноје цирхер цајтунг.
Ернст у анализи ситуације у и око самопроглашеног Косова указује да тзв. премијер Рамуш Харадинај све чешце губи живце у последње време, а као последњи пример наводи прекид комуникације са мисијом УН на тзв. Косову, јер га је изнервирало што је генерални секретар УН Антонио Гутереш тражио да Приштина укине царине на српску робу.
Харадинај се, наводи се у тексту, слично односи и према челницима ЕУ којима ноншалантно одговара да ће повући царине кад Србија призна независност Косова.
- Спектакуларна је међутим његова конфронтација са Вашингтоном - пише Ернст додајући да је амерички амбасадор у Приштини залупио врата напуштајући састанак са Харадинајем који ни за јоту није хтео да одступи по питању царина.
- То је ново и узнемирујуће. Откад је косовски конфликт ескалирао пре 20 година, Косовари су увек водили рачуна да координирају сваки корак са силама заштитницама. И онда када би им деловали иза леђа, брже-боље би се побринули да им се не узме за зло. То је важило пре свега за однос са ''америчким пријатељима''. Шта се то онда променило последњих година? - пита се Ернст, преноси Дојче веле.
Према његовим речима, самопрокламовано Косово је блокирано, осећа се остављеним на цедилу и боји се да је време поново наклоњено Србији.
- Харадинај на то реагује националистичком офанзивом која наилази на одобравање многих Косовара. Али на тзв. Косову никако нису недужни за стагнацију. Тзв. Влада нема ни воље ни способности да предузме нешто против привредног застоја. Политика тамо значи гомилање моћи, сакупљање синекура и њихову поделу присталицама - констатује Ернст.
Он додаје да лажна држава Косово понекад и спроведе реформе, попут оних потребних за за визну либерализацију, али да ње и даље нема иако је Приштини обећана, због чега је "разумљиво да на "Косову" јачају ресантимани против ЕУ која једно прича, а друго ради".
Прочитајте ОВДЕ какво је то оштро упозорење Британија добила од Русије а поводом Косова.
Извор: espreso. rs