До обарања авиона дошло је на врхунцу овонедељних тензија између две земље.
Иако су вести из пограничног Кашмира ових дана биле пуне недоследности и дезинформација, то не значи да МиГ-21 није могао да обори Ф-16, иако је реч о авионима потпуно различитих генерација, каже Михаил Ходаренок, војни експерт и пензионисани пуковник који је раније радио за руску војску.
МиГ-21 је у совјетску војску уведен давне 1959. године, док је Ф-16 суперсонични ловац четврте генерације, који је у Оружане снаге САД уведен готово две деценије касније.
Очигледно је да Ф-16 има неупоредиво напредније карактеристике, укључујући борбени опсег од 547 километара, у поређењу са 370 километара у случају МиГ-а 21.
Међутим, Ходаренок објашњава да је МиГ-21-93, који је користила индијска војска, прилично модернизована верзија летелице.
„Његов радарски систем му омогућава да непријатељску летелицу прати са удаљености од 57 километара спреда и 30 километара отпозади. Може да прати осам мета истовремено, са брзим системом потраге и аутоматског уочавања мета у блиској борби, укључујући и употребу топова и навођених ракета“, каже руски стручњак.
МиГ-21 има ракете Р-77 средњег домета (110 километара), које могу да досегну брзину од 4.250 километара на час, са бојевом главом од 22 килограма.
„То све значи да је МиГ-21-93 могао лако да обори авион као што је Ф-16. Осим тога, најбољи авион је увек онај који има најбољег пилота. Остало су ситнице“, рекао је Ходаренок за РТ.
Руси добијају до краја године зенитне системе С-350, који су знатно моћнији од С-300. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com